Dünya Madenciler Günü

Dünya Madenciler Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Mayıs ayındaki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler, Dünya Madenciler Günü'nde unutulmadı.

Soma ilçesinde mayıs ayında meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden işçiler Dünya Madenciler Günü'nde unutulmadı. 

Gün boyunca hayatını kaybeden işçilerin bir kısmının defnedildiği Soma Belediye Mezarlığına gelen vatandaşlar, işçiler için dualar etti, Kuran-ı Kerim okudu. Yakınlarıyla gelenler tek tek mezarları gezdi, Fatiha okudu, mezarların üzerindeki otları temizledi.

Soma'nın Heciz Köyünde yaşayan 82 yaşındaki Ümmü Akarsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maden faciasında hayatını kaybeden bir yakını olmadığını, ancak onların acılarını yürekten hissettiğini söyledi.

Daha önce Soma Belediye Mezarlığına gelerek dua etme fırsatı bulamadığını anlatan Akarsu, "Oğlum da maden işçisi. O Soma'da başka bir madende. Madencilik zor olmaz mı? Olay yaşandığında çalıştığı madendeydi. Çok üzüldük" diye konuştu.

Gazi Doğru da Soma'ya, ilçeye kızını ziyaret etmek için geldiğini, ancak Dünya Madenciler Günü'nde, hayatını kaybeden maden işçilerine dua etmeden Soma'dan ayrılmak istemediğini ifade etti. Madende çalışan bir yakını olmamasına rağmen olaydan derin üzüntü duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Akrabam, yakınım yok ama bedenimiz aynı. Dünya Madenciler Günü, üzülmemek elde değil. Çalışma şartları zor. Ben bir saat dahi duramam ama alışan alışılıyor. Ekmek parası, yoksa kim girebilir yerin altına. Çevremde hiç madenci yok ama acılarını paylaşıyoruz. Kendi çocuklarım olarak hissediyorum. Keşke bu durumlar olmasa, daha teknik yapılar olsa da bunlar yaşanmasaydı." - Manisa

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title