Dünya Madenciler Günü

Dünya Madenciler Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ve AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ve AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Turpçu, mesajında, maden emekçilerinin hayat hikayelerinin zorluk ve fedakarlık üzerine olduğunu aktardı.

Dünyanın her yerinde insanlar yaşam için mücadele verirken, madencilerin ucunda ölüm olan bir işte evlerine ekmek götürmek uğruna mücadele etiğini ifade eden Turpçu, şunları kaydetti:

"Bu uğurda çalışırken ne yazık ki çok sayıda maden emekçimizi şehit verdik. Zonguldak'ta beş binden fazla maden şehidimiz var. Yaşadığımız acı olaylar nedeniyle kaybettiğimiz tüm maden şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Bugün hamasi söylemler vermenin ötesine geçmelidir. Madencilerimiz daha iyi koşullarda çalışmak, madende şehit olmuş emekçilerimizin yakınları ise haklarına kavuşmak istiyor. Maden kazası olduğunda herkesin yanında olduğu maden emekçilerimizin aileleri, madenci toprağa verildikten sonra kaderine terk ediliyor. Madenciler öldüklerinde değil, yaşarken de yanlarında olmamızı bekliyor. Bu konuda siyaset kurumuna çok önemli görevler düşüyor. Bu düşüncelerle, yaşadığımız acı olaylar nedeniyle kaybettiğimiz tüm maden şehitlerimizi saygıyla anıyor, maden emekçilerimize kazasız günler diliyor, tüm dünya madencilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutluyorum."

AK Parti İl Başkanı Tosun da ekonomik büyümenin madencilerin alın teri, gayretleri ve emekleri ile gerçekleştiğine dikkat çekti.

Tosun, şöyle devam etti:

"Ekonomik büyümenin en önemli parametrelerinden biri enerji kaynaklarının verimli ve etkin bir şekilde değerlendirilmesidir.

Özellikle enerji kaynakları içerisinde emek yoğunluğu en üst düzeyde olan madencilik sektörünün artan enerji ihtiyacının karşılanmasında sağladığı katma değer vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Yerin altını verimli ve değerli hale getiren maden emekçileri, yerin üstünde durmadan artan kaynak ihtiyacını omuzlarında taşımaktadır. Bu gayret ve emek, karşılık bulduğu ekonomik değerin çok ötesinde bir anlama sahiptir.

Hem ulusal hem de küresel birincil enerji kaynak dağılımında ilk sırada yer alan ve ülkelerin büyümesinde önemli bir rol üstlenen kömür başta olmak üzere madenlerde üretilen artı değer madencilerin emekleri, gayretleri ve alın teri üzerinde yükselmektedir.

Madenci kardeşlerimizin emekleri bizlerin en büyük emanetidir. Ülkemizin ilerlemesinde, refah düzeyinin yükselmesinde önemli pay sahibi olan işçi ve emekçilerimizin haklarını korumak ve emeklerinin karşılıklarını alabilmeleri için gerekli her türlü çalışmayı hazırlamak partimizin ve hükümetimizin öncelikli konuları arasındadır.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü vesilesiyle insanımızın aydınlık geleceği uğruna alın teri döken tüm madencilerimizin Dünya Madenciler Günü'nü kutluyorum."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title