Dünya Madenciler Günü

Dünya Madenciler Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ve Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ve Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Çaturoğlu, mesajında, madenciliğin dünyanın en zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu ifade etti.

Madencilik mesleğini yapanların geçimlerini kazanmaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Çaturoğlu, şunları kaydetti:

"Bu görevi yerine getirirken yerin binlerce metre altında verilen mücadeleyi, birlikteliği ve dayanışmayı başka hiçbir alanda görmek mümkün değildir. Ülkemizin kalkınmasında tartışılmaz öneme sahip olan madenlerimizin gün yüzüne çıkartılmasında en büyük pay şüphesiz madenci kardeşlerimizindir. Madencilerimizin hak ettiği değeri alabilmesi için, bu güne kadar AK Parti hükümetlerimiz döneminde, işçi sağlığı ve güvenliği, yer altında çalışan işçilerimizin çalışma şartları, maden ocaklarının etkin ve sıkı denetimi ile ilgili gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bundan sonrada maden ocaklarında elim hadiselerin yaşanmaması için, kazalara neden olan eksiklikler, hatalar ve ihmaller tespit edilerek yapılması gereken yasal düzenlemelerin gayreti içerisinde olmaktayız. İşverenlerimiz de dünyada gelişen ve değişen teknoloji imkanlarından faydalanarak, maden ocaklarındaki çalışma şartlarını iyileştirmeleri yönünde kendilerine büyük sorumluluk düşmektedir. Ülkemizin kalkınmasında çok büyük öneme sahip maden sektöründe hizmet eden tüm madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü kutluyorum."

Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise, dünyanın en zor işinin madencilik olduğunu aktardı.

Akdemir, şöyle devam etti:

"Ülkemizin kalkınması için madencilerimiz yerin metrelerce altından zor koşullar altında kömür çıkarmaktadırlar. Yeraltı kaynaklarını her türlü tehlike ve zorluk altında doğayla mücadele ederek üreten madencilere, toplumun vefa borcu bulunmaktadır. Yerin metrelerce altında insanlığa hizmet için gerektiğinde canlarını hiçe sayan maden emekçilerine hak ettikleri değerin verilmesi aynı zamanda bir insanlık görevidir. Bu görevi yerine getirirken yerin metrelerce altında canlarını hiçe sayarak verilen mücadeleyi, birlikteliği ve dayanışmayı başka hiçbir alanda görmek mümkün değildir."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title