Dünya Kupası Tarihi: 2010

2010 yılında Güney Afrika'nın ev sahipliğinde ilk kez Afrika kıtasında düzenlenen Dünya Kupası'nı İspanya kazandı.

Dünya Kupası Tarihi: 2010

Adaylık sürecinde Mısır ve Fas'ı geride bırakan Güney Afrika, 19.  Dünya Kupası'nı düzenleme hakkı elde etti.  

Güney Afrika 2010'a Avrupa'dan 13, Afrika'dan 6, Güney Amerika'dan 5,  Asya'dan 4, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler'den 3 ve Okyanusya'dan bir ekip  katıldı.

Turnuvada, Avrupa'dan Danimarka, İngiltere, Fransa, AlmanyaYunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanyaİsviçre, Afrika'dan Cezayir, Kamerun, Fildişi Sahili, Gana, Nijerya, Güney  Afrika, Güney Amerika'dan Arjantin, Brezilya, Şili, Paraguay, Uruguay, Asya'dan  Avustralya, Japonya, Kuzey Kore, Güney Kore, Kuzey, Orta Amerika ve  Karayipler'den ABD, Honduras, Meksika ve Okyanusya'dan Yeni Zelanda yer aldı.

İspanya'nın ilk şampiyonluğu

Şampiyonluğa ulaştığı EURO 2008'den itibaren dünya futbolunu domine  etmeye başlayan İspanya Milli Takımı, Dünya Kupası tarihindeki ilk zaferini Güney  Afrika'da yaşadı.

Pasa dayalı oyun tarzını Güney Afrika'da da başarılı bir şekilde  uygulayan İspanya, turnuva boyunca kalesinde yalnızca iki gol gördü. İspanyollar,  İsviçre'ye 1-0 yenilerek başladığı kupada, Honduras'ı 2-0 ve Şili'yi 2-1 yenerek  6 puanla grubunu birinci tamamladı. İkinci turda Portekiz'i, çeyrek finalde  Paraguay'ı, yarı finalde de Almanya'yı 1-0'lık skorlarla saf dışı bırakan  İspanya, finalde Hollanda'nın rakibi oldu.

Güney Afrika 2010 finali, 11 Temmuz 2010 tarihinde Johannesburg'daki  Soccer City Stadı'nda yaklaşık 85 bin seyircinin önünde oynandı. Karşılaşmanın  normal süresi 0-0 biterken, Andres Iniesta, 116. dakikada attığı golle İspanya'yı  ilk Dünya Kupası şampiyonluğuna taşıdı.

Hollanda üçüncü kez finalde kaybetti

Tarihinde üçüncü kez yükseldiği finalde bu kez İspanya'ya kaybeden  Hollanda Milli Takımı'nın Dünya Kupası özlemi sürdü.

Daha önce 1974'te Batı Almanya'ya, 1978'de Arjantin'e kaybeden  "Portakallar", üçüncü finalinde İspanya'ya boyun eğerek yine Dünya Kupası'nın bir  adım uzağında kaldı.

Afrika'nın en başarılısı Gana

2010 FIFA Dünya Kupası'nda mücadele eden 6 Afrika ülkesi arasında en  başarılı takım Gana oldu.

Cezayir, Kamerun, Fildişi Sahili, Nijerya ve ev sahibi Güney Afrika,  turnuvaya grup aşamasında veda ederken, Gana son 8 takım arasına kalmayı başardı.  Grupta Sırbistan'ı 1-0 mağlup eden, Avustralya ile 1-1 berabere kalan ve  Almanya'ya 1-0 kaybeden Gana, 4 puanla ikinci sırayı alarak, adını ikinci tura  yazdırdı. İkinci turda uzatmalar sonucunda ABD'yi 2-1 ile geçen Afrika  temsilcisi, çeyrek finalde Uruguay'a penaltılarla 4-2 yenilerek turnuvaya havlu  attı.

Gol kralı Müller

Şampiyonada gol krallığına, Almanya'dan Thomas Müller ulaştı.

Turnuvada 5 gol kaydeden Müller, rakipleriyle aynı sayıda gol atmasına  rağmen asist farkıyla (3) Altın Ayakkabı'nın sahibi oldu. Güney Afrika'da Müller  ile birlikte İspanyol David Villa, Hollandalı Wesley Sneijder ve Uruguaylı Diego  Forlan beşer gol bulmayı başardı.

64 maçta 145 gol atıldı

Güney Afrika 2010'da yapılan turnuvadaki 64 maçta toplam 145 gol  atıldı.

Maç başına 2,3 gol ortalamasının yakalandığı kupanın en golcü  takımları ise 16 golle Almanya ve 12 golle Hollanda oldu.

Kaynak: Skorer