Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadıköy Meydanı'nda miting düzenlendi

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadıköy Meydanı'nda miting düzenlendi

Halkın Özgürlükçü Cephesi (HÖC) öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kadıköy'de düzenlenen miting olaysız şekilde sona erdi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı mitingde katılımcıların arasında çok sayıda çocuğun bulunması dikkat çekti.

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kadıköy Meydanı'nda miting düzenlendi

Halkın Özgürlükçü Cephesi (HÖC) öncülüğünde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Kadıköy'de düzenlenen miting olaysız şekilde sona erdi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı mitingde katılımcıların arasında çok sayıda çocuğun bulunması dikkat çekti. Başlarına beyaz tülbent ve üzerine kırmızı bant takan çocukların en ön sıralarda bekledikleri gözlendi. Çoğunluğu sol ağırlıklı sivil toplum örgütleri tarafından gerçekleştirilen mitingde, başörtüsüne serbestlik getiren Anayasa değişikliğini eleştiren pankartların yanında, yasağı eleştiren pankartların da bulunması dikkat çekti. Katılımcılar, "Başörtüsüne eğitim hakkı tanınsın" pankartıyla yasağı protesto etti.

Haydarpaşa'da toplanan yaklaşık 5 bin kişi "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "Direne direne kazanacağız", "Cinsiyete dayalı yıpranma payı istiyoruz" sloganları ile Kadıköy İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. HÖC önderliğinde düzenlenen mitinge Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Yurtsever Cephe, Türkiye Komünist Partisi, Pir Sultan Abdal Derneği, Devrimci Hareket Divriği Kültür Derneği üyesi yaklaşık 5 bin kişi katıldı. İskele Meydanı'nda polis kordonuna alınan katılımcılar, miting alanına yapılan aramalardan sonra alındı. Aramalar sırasında polis, bayraklara sopalarını sökerek el koydu. Saat 15.00 'da başlayan mitingde Grup Yorum'un şarkıları ile coşan katılımcılar, sloganlar ve halaylar eşliğinde eğlendi. Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan mitingde katılımcıların arasında çok sayıda çocuğun da bulunduğu görüldü. Ön sıralarda bulunan çocukların başlarını taktıkları beyaz tülbent ve kırmızı bant dikkat çekti. Mitingde ABD ve AK Parti hükümeti aleyhine sloganlar atıldı.

HÖÇ adına konuşan Yasemin Göksu, "Kadın emeği her geçen gün yok sayılırken, kadınlar cinsel meta olarak görülmekte. Gün geçtikçe aşağılanmakta horlanmaktadır. Kadın işçiler çok yönlü baskıyla sigortasız çalıştırılıyor. Sözde yasal uygulamalarla töre cinayetleri bitti deniyor. Ama intiharlar devam ediyor."şeklinde konuştu.

Sol görüşlü sivil toplum örgütleri tarafından düzenlenen mitingde, başörtüsü sorunu da gündemdeydi. Bazı katılımcılar pankartları ile Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliği eleştirirken, bazıları ise üniversitelerde yaşanan başörtüsü yasağını protesto etti.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı miting alanı ve çevresinde adet kuş uçurtmadı. Kadıköy Meydanı ile meydana çıkan cadde ve sokaklarda araç trafiği kesilirken, çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve panzerler bölgede hazır bekledi. Polis helikopteri de bölgede sürekli denetimlerde bulundu. Yaklaşık 2 saat süren miting olaysız bir şekilde sona erdi.