Dünya Kadınlar Günü'nde Darfurlu Kadınların Dramı

Dünya Kadınlar Günü'nde Darfurlu Kadınların Dramı

8 Mart Kadnlar Günü, Dünya Çapında Çeşitli Etkinliklerle Kutlanırken, Sudan'ın Dünya Gündeminden Düşmeyen Sorunlu Bölgesi Darfur'da Kadınlar Büyük Bir Dram Yaşıyor.

Dünya Kadınlar Günü'nde Darfurlu Kadınların Dramı

8 Mart Kadnlar Günü, dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Sudan'ın dünya gündeminden düşmeyen sorunlu bölgesi Darfur'da kadınlar büyük bir dram yaşıyor.

Savaşlar dolayısıyla yokluğun ve açlığın pençesinde zor günler geçiren Darfur bölgesinde insanlar adeta bir dilim ekmeğe muhtaç durumda. Bu durumdan da en çok kadınlar etkileniyor. Dünyada kadın haklarıyla ilgili bir çok kazanımlar elde edilirken, Afrika'nın birçok yerinde olduğu gibi Sudan'da da hayatın zorluklarını kadınlar göğüslüyor.

Binlerce insanın mülteci durumuna düştüğü Darfur'daki kamplarda en çok sıkıntıyı kadınlar çekiyor. Güney Darfur Eyaleti'nin başkenti Nyala şehrine yaklaşık 10 km uzakta bulunan Sakali ve Otash Mülteci kamplarında kalan kadınlar gündelik bütün sıkıntıları tek başlarına aşmaya çalışıyor. Savaşlar dolayısıyla kocalarını kaybetmiş dul kadınlar, hem kendi sorunlarıyla hem de çocuklarının dertleriyle uğraşıyor.

Çoğu zaman çevreden topladıkları otlardan yaptıkları çorbayla karınlarnı doyuran kadınlar, elektrikten ve sudan adeta habersiz yaşıyor. Sazlardan yaptıkları bir göz odada günlerini geçiren kadınlar, dünya kadınlar gününün ne olduğunu da bilmiyor. Bir tas sıcak çorba bulduklarında bin kere şükreden kadınlar aynı zamanda yetersiz beslenme ve hijyene dikkat edilmemesinden dolayı birçok bulaşıcı hastalıklarla boğuşuyor.

İklim şartları çerçevesinde bölgede erken gelişen kız çocukları erken evlendiriliyor ve hayata erken başlıyor. Doğum kontrolü yöntemlerinin de bilinmediği bölgede 20 yaşındaki her kadının ortalama 5 çocuğu bulunuyor.

Darfur'daki Sahra Hastanesi'nde görevli çocuk doktoru Sudanlı bayan Masair Abdurrahman Hamid, çocukken kendi kendine verdiği sözü tutarak bu mesleği seçtiğini ve amacının kendi halkına yardım etmek olduğunu söylüyor. Henüz 25 yaşında olan genç doktor Masair, bölgede ençok kadınların ve çocukların sıkıntı çektiğini vurgulayarak, onlara yardım edebilmek için doktor olmayı hedeflediğini ve doktor olarak şu anda halkına faydalı olduğunu kaydetti. El Fashir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden geçen yıl mezun olan Dr. Masair, henüz bir yıldır doktor olarak çalışıyor.

Sahra Hastanesi'nin yanısıra şehir merkezinde hizmet veren Devlet Hastanesi'ne de günde birçok kadın hasta getiriliyor. Bölgedeki içme sularının kirli olması ve beslenme bozukluklarından kaynaklanan birçok enfeksiyona yakalanan kadınlar arasında ağırlıklı olarak sıtma, ishal, kolera, menenjit ve üst solunum yolu enfeksiyonları görülüyor.

(ÖK-ÖK-D)