Dünya Kadınlar Günü Konseri

Dünya Kadınlar Günü Konseri

İstanbul Türk Ocağı Ömürlü Musıki Topluluğu, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen konserde müzikseverlerle buluştu.

Dünya Kadınlar Günü Konseri

İstanbul Türk Ocağı Ömürlü Musıki Topluluğu, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen konserde müzikseverlerle buluştu.

Kadın şairlerin şiirlerinden bestelenen eserlerden oluşan Türk müziği konseri, Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram, konser öncesi yaptığı konuşmada, Türk müziğine her zaman ihtiyaç olduğunu belirterek, "Türk Ocakları, kuruluş yıllarında Türk müziğine hizmet etmiştir. Taş plaklar çıkarttırdığını, konserler yaptırdığını biliyoruz. Yeniden faaliyete geçtiğimiz 1986 yılından bu yana da bu konuda çalışmalarımız oldu. Türk Ocakları her zaman kadına da büyük önem vermiştir. Hayatımızda çok büyük öneme sahip kadınlar için çalışmalar yapmaya da devam edecektir" dedi.

Koro şefi Elif Ömürlü Uyar ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, her konserde aynı heyecanı yaşadıklarının altını çizerek, şunları söyledi:

"İşi layıkıyla yapaya çalışıyoruz. Bu programı çok özenle planladık. Konserler genelde bestekarlar üzerine olur. Biz kadın şairlerin eserlerini seçtik. Pek yapılmayan bir şey bu. Güftenin önemine vurgu yapmak istedik. 'Kadınlar da yazabiliyor' demek istiyoruz. Kadın şairlerin eserlerinin daha çok bilinmesini amaçlıyoruz. Gençlerin de Türk müziğine ilgisi eskiye göre daha iyi. Her gün bu eserleri dinlemelerine gerek yok ama en azından haberdar olmaları bizi çok sevindirir."

Türk Ocakları İstanbul Şubesi çatısı altında, yeni kurulan İstanbul Türk Ocağı Ömürlü Musiki Topluluğu, 9'u sazende olmak üzere 35 kişiden oluşuyor.

Topluluğun ilk etkinliği olan konserde, Leyla Saz, Adile Sultan, Semiha Ayverdi ve Melahat Akan gibi kadın şairlerin ilahi ve şarkı türündeki eserleri icra edildi.

Kaynak: AA