Dünya Down Sendromu Günü"

Dünya Down Sendromu Günü"

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) "Dünya Down Sendromu Günü" nedeniyle etkinlik düzenledi.

Dünya Down Sendromu Günü

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) "Dünya Down Sendromu Günü" nedeniyle etkinlik düzenledi.

Cengiz Andiç Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte konuşan YYÜ Engelli Öğrenciler Koordinasyon Birimi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Mengi, yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Engelli öğrencilere yönelik faaliyetlerini kesintiye uğratmadan devam edeceklerini belirten Mengi, bu tarz etkinliklerle engelli öğrencilerin sosyal-kültürel ortamlara daha çok girmesini amaçladıklarını ifade etti.

Her zaman engellilerin yanında olacaklarını ifade eden Mengi şunları söyledi:

"Down sendromlu bireylerin ve ailelerinin bu önemli günlerini yürekten kutluyorum. Onlar ki farklı din, dil, ırka mensup olsalar da onları aynı kılan tek bir kimlikleri vardır o da down sendromlu olmaları.

Her şeyden önce down sendromlu bireylere karşı geliştirilen ön yargı ve ayrımcılığı ortadan kaldırma ve onların sosyal yaşamda diğer insanlarla beraber izole edilmeden yaşamlarını sürdürme, iyi tanıma ve iyi anlatma yükümlülüğümüz var.

Onların ne geçmişe dair üzüntüleri ne de geleceğe dair kaygı, korku, endişeleri vardır. Bu yüzden onlar bizlerden çok daha mutlu ve sevinçlidirler. Onlar kin gütmez, nefret nedir bilmezler. Yalan söylemeyi de başaramazlar. Planlı ve kasıtlı bir suçu, asla yapamazlar."