Dünya Devi Firmadan Türk Şirketine Efsane Nazi Silahı İçin Dava
Advertisement

Dünya Devi Firmadan Türk Şirketine Efsane Nazi Silahı İçin Dava

29.12.2014 12:52 | Son Güncelleme: 29.12.2014 13:05

Almanların efsanevi Luger tabancasından esinlenerek 1949'dan bu yana üretim yapan Ruger, İzmirli Hatsan'a taklit davası açtı.

ABD'de bir Türk firmasına oldukça ilginç bir taklitçilik davası açıldı. Amerika'da bir iştiraki bulunan İzmirli silah üreticisi Hatsan; Sturm, Ruger & Co firması tarafından kendi silahını kopyalamak ile suçlanıyor. Almanlar'ın efsanevi İkinci Dünya Savaşı silahı Luger'den esinlenilerek yapılan silah için Ruger firması dava sürecini başlattı.

DAVA AMERİKA'DA AÇILDI

Sabah'ın haberine göre, 1949'da kurulan Sturm, Ruger & Co, ilk silahını Almanlar'ın 9 milimetrelik Luger'i ve Amerikan Cold Woodsman'dan esinlenerek üretti. ABD basınında çıkan haberlere göre Ruger, Mark serisi tabanca için açılan davanın muhatabı ise Hatsan USA. Dava 8 Aralık'ta Arkansas Federal Mahkemesi'nde açıldı. Hatsan'ın iştiraki olan Hatsan USA Arkansas Bentoville'de bulunuyor.

TÜRK FİRMA SESSİZ

Aradığımız Hatsan firmasından herhangi bir yetkili görüş belirtmezken Ruger'in 1949 yılından bu yana silahı ürettiği belirtiliyor. ABD'li Ruger, her türlü reklamın yasaklanmasını talep ettiği belirtilirken silahı da piyasadan çekmesini istiyor. Hatsan'ın Ocak başına kadar konu hakkında görüş belirtme zorunluluğu bulunuyor.

PATENTİ 1898'DE ALINDI

Luger P08 ya da popüler adıyla Luger; 1898 yılında Georg Luger tarafından patenti alınmış bir silah. Alman silah üreticisi Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken (DWM) tarafından 1900 yılından itibaren üretilmiş; yarı otomatik, kendini dolduran tabanca. 20'nci yüzyılın ilk yarısında siviller ve ordu mensupları için popüler bir silah oldu.

NAZİLERİN EFSANE TABANCASI

Farklı tasarımı, dayanıklılığı, menzili ve zamanının en güçlü tabancası olmasıyla efsane haline geldi. Silahın en can alıcı özelliği şarjörü ve namlusu değiştirilmek kaydı ile aynı mekanizmanın hem 7.65 mm hem 9 mm fişek atabilmesi.

Dünya Devi Firmadan Türk Şirketine Efsane Nazi Silahı İçin Dava

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (19)
MUSTAFA ÇAMKERTEN: Ben yillardir makarali barabellum taşiyorum hastasiyim çok seviyorum çokda iyi anliyorum Alman 1906 lardan beri model model yapmiş benim ençok beyendiğim 15 namlu boyu olan dereceli orta Barabelu dur ondan sonra kisa TC yazan hava ordu subaylar yazanlar emniyet işleri ümümmüdürlüğü yazanlar en sağlamide onlardir eskilerin birçoğu sikintili iğne yataği kopartiyortirnak kiriyor iç kullanilmamişide sifirgibiside bulunmuyor ama TC ler yenidir 36. 39. Dur bide s/41. S/42 modelleri var onlarda TC gibi ayni modeldir çok sağlamdir ben şimdi bana silah seçtirseler tarihe bakmam silahin kipliğine bakarim boyanmamiş içi beyaz tetik sökme mandali emiyet mandalı orjinalinde Sari olur yeni modellerde menevişli olanlarda var ama TC yi seçerim Ortaköy’u seçerim derecesinin hatrii için çok temiz ellenmemiş tece ariyorum bilen arkadaşlar bana yazısın
EMRAH: Hatsan dünyada 100 küsür ülkeye ihracat yapan ve son derece kaliteli havalı ve ateşli silahlar üreten saygın bir firmadır. Yıllardır havalı silahlarla uğraşan birisi olarak söz konusu modeli gördüm, diğer silahla hiç bir alakası yok bence.
MURO: silahdan anlamayanlar yorum yapmasın mal mal
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title