Dünya Çocukları, Şiir Finali İçin Bursa'ya Geldi

Dünya Çocukları, Şiir Finali İçin Bursa'ya Geldi

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği Tarafından Düzenlenen 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın Şiir Finali İçin 36 Ülkeden 123 Öğrenci Bursa'ya Geldi. Halkın Sevgi Gösterileri Arasında Karşılanan Dünya Çocukları, Gösterilen İlgiden Bir Hayli Memnun Kaldı.

Dünya Çocukları, Şiir Finali İçin Bursa'ya Geldi

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın şiir finali için 36 ülkeden 123 öğrenci Bursa'ya geldi. Halkın sevgi gösterileri arasında karşılanan dünya çocukları, gösterilen ilgiden bir hayli memnun kaldı.

Türkçenin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçe'yi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003'te 14 ülke ile başlayan Türkçe Olimpiyatları'nın 7'ncisi 115 ülkeden 700 öğrencinin katılımıyla 28 Mayıs 10 Haziran tarihleri arasında yapılıyor. Yurt dışında Türkçe'ye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandıran olimpiyatların şiir finali, 115 ülkedeki ön elemeleri geçerek Türkiye'de yarışmalara katılmaya hak kazanan 123 öğrencinin katılımıyla yarın Bursa'da gerçekleştirilecek.

Akşam saatlerinde Bursa'ya gelen dünya çocukları için özel bir karşılama töreni hazırlandı. Merinos Atatürk Kongre Merkezi önünde düzenlenen törende dünya çocukları çiçeklerle karşılandı. Salon girişinde dünya çocuklarını Hacivat Karagöz tiplemesiyle tiyatrocular karşıladı. Salona alkışlar eşliğinde giren öğrenciler, mini bir gösteri sundu. Karşılama sonrası ayaklarının tozuyla bir gösteri sunan konuk öğrenciler, Türkçe'yi kullanmadaki yetenekleriyle takdir topladı.

Özel İlkbahar İlköğretim Okulu Halk Oyunları ekibinin gösterileri sonrası öğrenciler istiharat etmek için ailelerle birlikte evlere gitti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan öğrenciler türkiye'yi çok sevdiklerini, özellikle Döneri beğendiklerini söylediler.

'Konuşma, Yazma, Dil Bilgisi, Şarkı, Şiir, Sunum, Genel Kültür, Özel Beceri ve Ülke Tanıtım Stantları' olmak üzere 7 ayrı dalda düzenlenen olimpiyatların Şiir Finali 1-3 Haziran tarihleri arasında Bursa'da yapılacak. Yarın Bursalılar'ın da katılımıyla şehir turu atacak olan dünya çocukları aynı gün akşam final için Kültür Park Açık Hava Tiyatrosu'nda ter dökecek. Mavi Küre Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin ev sahipliği yapacağı olimpiyatların Bursa Şiir Finali'ne ABD, Azerbaycan, Arnavutluk, Bangladeş, Rusya, Brezilya, Ukrayna, Kırım, Endenozya, Gana, Tanzanya, Türkmenistan, Vietnam, Irak, Nijer, Kamboçya, Kamerun, Nijerya, Makedonya, Sri Lanka, Kazakistan ve Kongo'nun da aralarında bulunduğu 115 ülkenin finalistleri 3 Haziran'da Bursalıların'da iştirakiyle yapılacak 'Halk Şöleni'ne katılacak.

Şiir finaline ev sahipliği yapacak Mavi Küre Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Organizasyon Sorumlusu M. Akif Saka, "Türkçenin ve Türk kültürünün dünyada etkin ve saygın bir konuma getirilmesi, dünya ülkeleri ve Türkiye arasında barış ve dostluk köprüleri kurulması amacıyla düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın Şiir finali şehrimizde yapılacak. Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nda yapılacak 'Şiir Finali' yerel ve ulusal televizyonlarda canlı olarak yayınlanacak ve tüm dünyada izlenebilecek" dedi.

(CİHAN)