Dünya Bankası Raporu: 95 Milyon Kadın Göçmen Var

Dünya Bankası Raporu: 95 Milyon Kadın Göçmen Var

28.11.2007 09:36 | Son Güncelleme: 28.11.2007 09:36
Dünya Bankası Raporu: 95 Milyon Kadın Göçmen Var

Dünya Bankası'nın "Kadınların Uluslar Arası Göçü" Adlı Raporu Yayınlandı Raporda, "Batı Avrupa'ya, Yani Doğurganlığın Az Olduğu Bölgelere Göçün Görüldüğü Fas ve Türkiye'de, Doğurganlığın Azaldığı Bulunmuştur" Denildi.

Dünya Bankası'nın yeni yayınlanan "Kadınların Uluslar arası Göçü" adlı raporuna göre, dünyada ekonomik nedenlerle bir başka ülkeye tek başlarına ya da eşleriyle birlikte göçen 95 milyon kadın bulunuyor, kadınlar dünyadaki göçmenlerin yarısını oluşturuyor, kadın göçmen sayısı giderek artıyor.

Dünya Bankası Cinsiyet Eşitliği Grubu Baş Ekonomisti Andrew Morrison, raporla ilgili basın toplantısında "Kadınların şu anda dünya üzerindeki toplam göçmen nüfusun yarısını oluşturması kalkınma üzerinde son derece büyük etkilerde bulunuyor . Meksika'daki incelemeye göre kadınların göçmenliği geride bıraktıkları evleri için yararlı oluyor. Çünkü kadınlar kazandıkları parayı evlerine gönderiyorlar" dedi. Tüm göçmenlerin kazandıklarından yılda 200 milyar doları geldikleri ülkelere gönderdikleri tahmini yapılıyor.

Dünya Bankası raporuna göre, 1960 ve 2005 yılları arasında uluslar arası göçmen kadınların tüm göçmenler içindeki oranı 3 puan artarak yüzde 46.7'den yüzde 49.6'ya çıktı. Kadın göçmenlerin sayısı 95 milyona yükseldi. En fazla kadın göçmen artışı Okyanusya'da görüldü, bu bölgeyi Latin Amerika, Afrika, eski Sovyetler Birliği bölgesi izledi.

-KÖYDE KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ KADIN KAÇAKÇILIĞINI ÖNLER-

     İnsan kaçakçılığının önlenmesine yönelik uygulamaların işleyip işlemediğini anlamak için acil formül geliştirilmesi gerektiği kaydedilen Dünya Bankası raporunda, eğitim, insanların bilinçlendirilmesi, yoksulluğun azaltılması girişimleri ve yeni geçim olanaklarının yaratılması gibi ek önlemlerin insan kaçakçılığını önlemek için kullanılmasını önerdi.

     Çatışmalardan çıkmış toplumların yeniden yapılandırılmasına yardım ve gelir dağılımında adalet gibi konuların da insan kaçakçılığını azaltacağı ifade edilirken şöyle denildi:

"Mal mülk üzerinde kontrol ve sahiplenme için kadın erkeğe eşit hak tanıyan yasal reformlar, kırsal toplumlardaki kadınlara yönelik risklerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır."

-TÜRKİYE'DE KADINLARIN GÖÇÜ DOĞURGANLIĞIN AZ OLDUĞU AVRUPA'YA-

İnsan kaçakçılığını önlemek için düşünülen söz konusu formüllerin henüz "olgunlaşmadığı", bunlardan hangilerinin etkin sonuç vereceği konusunda çok az bilgi bulunduğu belirtilen raporda, Türkiye'ye "doğurganlık" bölümünde değinildi. Göç veren ülkelerde göçün kadın doğurganlığına etkisi ele alınırken, "Bu konuda yapılan araştırmalarda, Batı Avrupa'ya, yani doğurganlığın az olduğu bölgelere göçün görüldüğü Fas ve Türkiye'de, doğurganlığın azaldığı ortaya bulunmuştur" denildi.

-YASA DIŞI KADIN TİCARETİ-

Raporun"Yasadışı kadın ticareti" başlıklı bölümünde, Uluslar arası Çalışma örgütünün dünyada en az 2 milyon 450 bin kaçakçılık kurbanı kadının şu anda istismar altında bulunduğu, her yıl 1.2 milyon kadının kaçakçılığın konusu olduğu, rakamların ulusal ve uluslar arası verileri temsil ettiği belirtildi. (ANKA)

(ORH/ZG)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title