Dünya Bankası'ndan 500 Milyon Dolar Kredi - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Dünya Bankası'ndan 500 Milyon Dolar Kredi

Dünya Bankası'ndan 500 Milyon Dolar Kredi
ANKA - Haberler | Ekonomi

Dünya Bankası İlk Dilimini 2004 Yılında Serbest Bıraktığı Üçüncü Program Amaçlı Mali Ve Kamu Sektör Yapısal Uyum Kredisi'nin 500 Milyon Dolarlık İkinci Dilimini De Serbest Bıraktı.

Dünya Bankası, Üçüncü Program Amaçlı Mali ve Kamu Sektör Yapısal Uyum Kredisi'nin(PFPSAL III) 500 milyon dolarlık ikinci dilimini de bugün serbest bıraktı.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, Dünya Bankası'ndan 2004 yılında sağlanan 1 milyar dolarlık Üçüncü Program Amaçlı Mali ve Kamu Sektör Yapısal Uyum Kredisinin (PFPSAL III) 500 milyon dolar tutarındaki ilk diliminin Temmuz 2004'te kullanıldığı hatırlatıldı. Aynı tutardaki ikinci dilim kredi ise bugün serbest bırakıldı.

Hazine, PFPSAL III Kredisi'nin ikinci diliminin serbest bırakılmasıyla ilk kez bir program kredisinin, planlanan reformların gerçekleştirilmesiyle iki yıl gibi kısa bir sürede tamamlandığını bildirdi.

PFPSAL III kapsamında, sürdürülebilir makroekonomik istikrarın sağlanması ve temel makroekonomik hedeflere ulaşılmasının yanı sıra kamu ve mali sektörde geniş kapsamlı reformların desteklenmesinin hedefleniyor.

Kredinin mali sektör bileşeni kapsamında bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması, BDDK ile TMSF'nin kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi, kamu bankalarının yeniden yapılandırılarak özelleştirmeye hazırlanması ve icra ve iflas rejiminin iyileştirilmesine ilişkin reform alanları desteklendi.

Programla kamu sektörü alanında ise kamu maliyesi alanındaki yapısal reformların derinleştirilmesi; bütçe planlaması ve uygulaması, mali hesapverebilirlik, kamu borç yönetimini kapsayan kamu harcama yönetimi reformlarının uygulanması; kamu sektörü yönetişiminin güçlendirilmesi konularında gerçekleştirilen reformlara destek sağlanıyor. Ayrıca söz konusu kredi kapsamında, tarım sektöründe sürdürülen reform çalışmaları da destekleniyor.

Kamu ve mali sektör alanındaki reformları program kredileriyle destekleyen Dünya Bankasıyla çalışmaların, gelecek dönemde de bu sektörlerin yanı sıra, istihdam yaratma, yatırım ortamını iyileştirme ve eğitim konularına odaklanacak şekilde devam edeceği bildirildi.

ANKA - Ekonomi Haberleri
beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Dünya Bankası İlk Dilimini 2004 Yılında Serbest Bıraktığı Üçüncü Program Amaçlı Mali Ve Kamu Sektör Yapısal Uyum Kredisi'nin 500 Milyon Dolarlık İkinci Dilimini De Serbest Bıraktı.

title