DTP Van 2. Olağan Kongresi: İstiklal Marşı Yerine Kürtçe Marş Okundu

DTP Van 2. Olağan Kongresi: İstiklal Marşı Yerine Kürtçe Marş Okundu

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Olağan Van İl Kongres'nde İstiklal Marşı Yerine Kürtçe Bir Marş Okundu.

DTP Van 2. Olağan Kongresi: İstiklal Marşı Yerine Kürtçe Marş Okundu

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Olağan Van İl Kongres'nde İstiklal Marşı yerine Kürtçe bir marş okundu.

DTP Eş Başkan Yardımcısı Bayram Altun, Van milletvekilleri Özdal Üçer ve Fatma Kurtulan katıldığı kongreye, PKK'lı teröristlerden 'gerilla' olarak söz edilirken, tribünlerden teröristbaşı Öcalan lehine sloganlar atıldı.

DTP Van İl Başkanlığı 2. olağan kongresi Van Yüzüncü Yıl Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı. Kongreye Van F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Abdurrahman Doğar tek aday olarak gösterildi.

Kongreye katılanlar polis kontrolünden geçtikten sonra içeri alındı. Kongre başlamadan önce saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunda tribünde bulunan gençler zafer işareti Kürtçe bir marş okurken, kongrede İstiklal Marşı okunmadı.

Van Milletvekili Özdal Üçer, konuşmasının tamamına yakını Kürtçe yaptıktan sonra bitimine doğru salondakilere Türkçe seslendi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın kendileriyle el sıkışması için PKK'ya terör örgütü demelerini istediğini ifade eden Üçer, "Erdoğan, tek devlet, tek millet, tek ırk diyor. Biz tek devleti kabul ediyoruz. Ama tek milleti kabul etmiyoruz." dedi.

Başbakan'ın PKK'ya terörist demedikleri için kendilerini muhatap almadığını savunan Üçer, "Terörist, suçsuz olanları öldürenlerdir. Terörist, Şemdinli'yi bombalayanlardır. Terörist yöresel elbise giyip Nevruz'u kutlamak isteyen kadınları coplayanlardır. Tüm dünyanın gözü önünde 13 yaşındaki çocuğun kolunu kıranlardır. Biz bu kirli savaşın durmasını istiyoruz. Biz askerlerin de gerillaların da ölmesini istemiyoruz." şeklinde konuştu.

DTP'Lİ VEKİL TERÖRİSTLERE 'GERİLLA' DEDİ, TERÖRİSTBAŞINA 'SAYIN' DİYE HİTAP ETTİ

Fatma Kurtulan ise Türkiye'nin Suriye ile İsrail arasında barış için aracılık yaptığını belirterek, "Bırakın siz Suriye'yi İsrail'i. Türklerle Kürtler karşı karşıya getirilmek isteniyor. Her gün asker ve gerilla yaşamını yitiriyor. Operasyonlar diri olarak devam ederken hala eve dönüş yasasından medet umuluyor. Hala ailelere çağrı yapılıyor, evlatlarınıza söyleyin eve gelsinler. Böylesi çatışmalı ortamda kimse eve gelmez. Kaç kez denediniz gelmezler bunlar. Onlar ailelerine küstükleri için orada değiller. Onlar devlete küstükler için oradalar. Onlar demokratikleşme adımları atılmadığı için oraya gittiler. Eğer onları geri getirmekte samimiyseniz öyle bir siyasetiniz varsa önce onları dağlara gönderen koşulları gözden geçirmeniz gerekir. PKK, Kürt sorunu oluşturmadı. Var olan, devam eden bir çıkmazın sonucunda PKK oluştu. Ben sayın Öcalan'ın Kürt sorununun demokratikleşmesinde önemli olduğunu ve sıradan bir mahkum olmadığını söylüyorum. Ayrıca çok önemli şeyler söylüyor avukatları aracılığıyla. Bunlar gözardı edilmeden diyalog geliştirilmesi gerekiyor." dedi.

DTP Eş Başkanı Bayram Altun da, sistemin Kürtlerden korktuğunu ileri sürerek, kürt halkının değişimi, demokrasiyi istediği, genç ve dinamik olduğunu söyledi.

Altun, "Ama şunu söylüyoruz. Ölümün ve ecelin korkuya faydası yok. Korkarak saldıracağınıza, imha ve inkara yöneleceğinize bu halkın sesisini duyun diyoruz. bu halkı kendi dilini ve kültürünü yaşamak istiyor." şeklinde konuştu.

Konuşmalar sırasında PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine de sloganlar atılırken, seçime Van'daki Nevruz olayları nedeniyle Van F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan İl Başkanı Abdurrahman Doğar'ın tek listesi halinde gidildi.