DTP'nin Eşbaşkanlığını Emine Ayna Üstlendi

DTP'nin Eşbaşkanlığını Emine Ayna Üstlendi

Nurettin Demirtaş, DTP Genel Başkanlığı'na seçilince, DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Genel Başkan Demirtaş'a görevinde yardımcı olmak üzere Eşbaşkanlığı Üstlendi.

DTP'nin Eşbaşkanlığını Emine Ayna Üstlendi

22 Temmuz'da Mardin'den milletvekili seçilen Ahmet Türk'ten boşalan Eşbaşkanlık görevini bir süredir vekaleten yürüten Nurettin Demirtaş, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Genel Başkanlığı'na seçildi. DTP Batman Milletvekili Emine Ayna, Genel Başkan Demirtaş'a görevinde Eşbaşkan olarak yardım edecek.

DTP 2'nci Olağanüstü Kongresi, partili ve milletvekillerinin katılımıyla gerçekleşti. Park Otel'deki kongre, önceki aylarda hayatını kaybeden, kapatılan DEP'in eski milletvekillerinden Orhan Doğan anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Kapatılan DEP'in eski milletvekillerinden Hatip Dicle ve Selim Sadak ile kapatılan DEHAP'ın Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın yanı sıra adı bir süre AK Parti'yle anılan Nil Demirkazık'ın hazır bulunduğu kongreye, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve DTP Grup Başkanvekili Aysel Tuğluk sonradan katıldı.

Kongrede, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Ufuk Uras, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Filiz Koçali ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de yer aldı.

Divan başkanlığına Nursel Aydoğan'ın getirildiği kongrede, Eşbaşkanvekilleri Nurettin Demirtaş, Selma Irmak'ın yanı sıra ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, SDP Genel Başkanı Filiz Koçali ve DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve Grup Başkanvekili Aysel Tuğluk söz aldı.

DTP Genel Başkan Adayı Nurettin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, ülkede yaşanan ayrılıklar karşısında sorumlu davranmaya davet etti. Demirtaş, Başbakanın partilerini hedef gösterdiğini belirtirken, "Başbakan'ın bizi hedef gösteren her demecinin ardından il ya da ilçe teşkilatlarımız saldırıya uğruyor" dedi.

Resmi ideoloji doğrultusundaki merkezi devleti de suçlayan Demirtaş, emekli paşaların bile geçmişte Güneydoğu halkına karşı yanlış tavırlarını itiraf ettiğini dile getirdi.

Ana Muhalefet Partisi Cumhuriyet Halk Partisi'yle (CHP) Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) iktidar partisiyle bir olarak şiddete körükle gitmekle suçlayan Demirtaş, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada kan ve göz yaşının hakim olmasında söz konusu partilerin etkisi olduğunu savundu.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ise konuşmasında, DTP'nin bir misyon partisi olduğuna işaret ederken, her ismin partideki görevini hakkıyla yerine getirmesinin bir mecburiyet olduğunu söyledi. Türk, bir siyasi için halka inanmanın güvenmenin önemli olduğunu dile getirdi.

DTP Grup Başkanvekili Aysel Tuğluk da Cumhuriyetin tek ulus, tek dil ve tek kimlik anlayışı oluşturduğuna dikkat çekerek, ayrılıkların derinleşmesi halinde Türkiye'nin İsrail ve Filistin gibi bir çatışma ortamına sahne olacağını iddia etti.

Konuşmaların ardından, tüzük değişikliğine ilişkin tartışmalar yapıldı ve siyasi tutum belgesi yayınlandı. Belgede, Güneydoğu'daki sosyal ve ekonomik sorunların temelinde merkeziyetçi devlet anlayışının yattığı ileri sürüldü ve demokratik, özerk bir devlet yapısı önerildi. Yerel yönetimin güçlendirilmesi, hatta özerkliğin çare olduğu savunulan belgede, kendine ait sembolleri olan bir bölgesel yönetimden söz edildi.

Siyasi tutum belgesinin açıklanmasından sonra oy verme işlemine geçildi. Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sayımlara geçildi. Sayımların ardından Divan Başkanı Nursel Aydoğan, sonuçları açıkladı. Aydoğan, eşbaşkanvekillerinden Nurettin Demirtaş'ın ilk turda 432 oy aldığını, çoğunluk sağlanamadığı için 2'nci tura geçildiğini bildirdi. 2'nci turda Demirtaş'ın 14 oyda kaldığını açıklayan Aydoğan, çoğunluk şartının aranmadığı 3'üncü turda Nurettin Demirtaş'ın 234 oy aldığını ve DTP Genel Başkanlığına getirildiğini söyledi.

Demirtaş'ın yanına Eşbaşkan olarak da Batman Milletvekili Emine Ayna getirilirken, parti meclisi ve disiplin kurulu üyelikleri için oy sayımı devam diyor.