DTP'liler Hava Harekatının Durdurulması İçin Kuzey Irak'ta

DTP'liler Hava Harekatının Durdurulması İçin Kuzey Irak'ta

Demokratik Toplum Partisi (DTP), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Terör Örgütü PKK'ya Yönelik Irak'ın Kuzeyine Düzenlediği Hava Harekatının Durdurulması İçin Kürt Liderlerden Yardım İstemek Üzere Kuzey Irak'a Geldi.

DTP'liler Hava Harekatının Durdurulması İçin Kuzey Irak'ta

Demokratik Toplum Partisi (DTP), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütü PKK'ya yönelik Irak'ın kuzeyine düzenlediği hava harekatının durdurulması için Kürt liderlerden yardım istemek üzere Kuzey Irak'a geldi.

Bugün akşam saatlerinde tarifeli bir uçakla İstanbul'dan Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye kentine hareket eden DTP heyeti, yarın ilk olarak Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmede bulunacak. TSK'nın örgüte yönelik düzenlediği sınır ötesi hava harekatının durdurulması için kamuoyu oluşturmaya çalışan DTP'lilerin, Talabani'nin ardından Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesut Barzani ile görüşmesi de bekleniyor. DTP Parlamento Grup Başkanı Ahmet Türk, Irak'ın kuzeyine gerçekleştirdikleri ziyaretle ilgili olarak gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Biz, iki toplum arasındaki ilişkilerin düzelmesinden yanayız. Bu ziyaretler ilişkilerin devamı için önemli" diye konuştu. Ahmet Türk, Türk Hava Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terör kamplarına yönelik sürdürdüğü hava harekatı ile ilgili olarak, bu operasyonlara partisinin yanı sıra Iraklı liderlerin de karşı olduğunu dile getirdi.

DTP heyetinde Grup Başkanı Ahmet Türk başta olmak üzere Sabahat Tuncel, Hasip Kaplan, Nuri Yaman ve Kamuran Yüksel bulunuyor. Parti, daha önce de askeri güçlerin örgüte yönelik düzenlediği operasyonların sona ermesi için Cudi ve Gabar dağlarına çıkarma yapmıştı.

(SK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA