DTP'li Türk 'Randevu Vermem' Diyen Başbakan'a Sert Çıktı

DTP'li Türk 'Randevu Vermem' Diyen Başbakan'a Sert Çıktı

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DTP ile İlgili Açıklamalarının, Toplumu Germekten Başka Bir Yararı Olmayan Açıklamalar Olduğunu Söyleyerek, "Sayın Başbakan Bu Ülkenin Başbakanı. Sorumluluğu Herkesten Daha Fazla. Toplumsal Uzlaşıyı Sağlama Gibi Bir Sorumlulukla Karşı Karşıyayken Toplumu Germeye Yönelik Açıklamalar Yapması Doğru Değil" Dedi.

DTP'li Türk 'Randevu Vermem' Diyen Başbakan'a Sert Çıktı

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DTP ile ilgili açıklamalarının, toplumu germekten başka bir yararı olmayan açıklamalar olduğunu söyleyerek, "Sayın Başbakan bu ülkenin başbakanı. Sorumluluğu herkesten daha fazla. Toplumsal uzlaşıyı sağlama gibi bir sorumlulukla karşı karşıyayken toplumu germeye yönelik açıklamalar yapması doğru değil" dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, PKK'yı terör örgütü ilan etmeden DTP'ye randevu vermeyeceğine ilişkin ifadeleri üzerine TBMM'de bir açıklama yapan DTP Grup Başkanı Türk, Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamalarıyla aslında doğru bir şey yapmadığını ifade etti. Bu açıklamaları, toplumu germekten başka hiçbir yararı olmayan açıklamalar olarak değerlendirdiklerini ifade eden Türk, DTP'nin özellikle son dönemde sancılı sürecin aşılması, demokratik sivil yöntemlerin gelişmesi konusunda çok ciddi çabalar içinde olduğuna işaret etti. Türk, "Parti olarak demokratik bir sürecin gelişmesi için bize düşen sorumluluk nedir, bize düşen görev nedir, bu konuda düşüncelerimizi hem Sayın Meclis Başkanımızı ziyaret ederek, hem Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmemizde ifade etmeye çalıştık ve Türkiye'nin toplumsal uzlaşıya ihtiyaç duyduğunu açık bir şekilde ifade ettik. Bu konuda DTP'ye düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket edeceğimizi ifade ettik" diye konuştu.


Tüm bu çaba ve çalışmalarına rağmen Başbakan Erdoğan'ın bugün aşılması gereken, geçmişte ısrarla gündeme getirdiği bazı cümleleri kullanarak tekrar Türkiye gündeminde tartışmanın gelişmesine neden olduğunu ifade eden Türk, şöyle konuştu:


"Biz açıkça şunu söylüyoruz. Sayın Başbakan bu ülkenin Başbakanı. Sorumluluğu herkesten daha fazla. Toplumsal uzlaşıyı sağlama gibi bir sorumlulukla karşı karşıyayken toplumu germeye yönelik açıklamalar yapması doğru değil. Bu ülkenin Başbakanı hepimizin Başbakanı. Sadece bir siyasi partinin genel başkanı olarak istediğini söyleme hakkına sahip değil. Biz tabii ki sürecin hassasiyetini kavrayan insanlarız. Bu süreçte halkımızın, insanlarımızın beklentilerini bilen, tartan, ölçen bir siyasi partiyiz.


Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Ben sormak istiyorum. Barış için, demokrasi için, demokratik bir sürecin gelişmesi için çaba gösterdiğimiz bir süreçte Sayın Başbakan acaba bu konuşmasıyla bir yerlere mesaj mı vermek istiyor? Bugün DTP ile ilgili bir kapatma davası var. Dokunulmazlıklarla ilgili süren davalar var. Acaba Sayın Başbakan'ın mesajı bir yerlere mi? Gerçekten bunu düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Ama her şeye rağmen barış, demokrasi inancımızı ve sorunların çözüm yönteminin demokratik yöntemler olduğu inancımızı koruyarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz." (ZÇ-ÖZ-ÖK-Y)

Kaynak: İHA