DTP'li Kaplan'dan Başbakan'a "Halaçoğlu'nu Görevden Alacak Mısınız?" Sorusu

DTP'li Kaplan'dan Başbakan'a "Halaçoğlu'nu Görevden Alacak Mısınız?" Sorusu

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cevaplaması İstemiyle Verdiği Soru Önergesinde, "Ttk Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun Basına Açıkladığı Gibi Kürt Alevi Yurttaşlarımızla İlgili Bir Kayıt veya Fişleme Varmıdır?" "Açıklamalarıyla Tarafsızlığını Yitiren, Halkı Tahrik Eden Ttk Başkanını Görevden Alacak Mısınız?" Diye Sordu.

DTP'li Kaplan'dan Başbakan'a
27.08.2007 18:01 | Son Güncelleme: 27.08.2007 18:01

-DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun basına açıkladığı gibi Kürt Alevi yurttaşlarımızla ilgili bir kayıt veya fişleme varmıdır?" "Açıklamalarıyla tarafsızlığını yitiren, halkı tahrik eden TTK Başkanını görevden alacak mısınız?" diye sordu.

-Kaplan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün yanıtlaması isteğiyle verdiği önergede de, AİHM'ye atanacak yargıçların hangi kriterlere göre belirlendiğini sordu.

ANKARA (ANKA) – DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun basına açıkladığı gibi Kürt Alevi yurttaşlarımızla ilgili bir kayıt veya fişleme varmıdır?" "Açıklamalarıyla tarafsızlığını yitiren, halkı tahrik eden TTK Başkanını görevden alacak mısınız?" diye sordu.

Kaplan, soru önergesinde, Halaçoğlu'nun basına yansıyan, "Kürtlerin aslen Türkmen olduğu, Alevi Kürtlerin de Ermeni kökenli olduğu ve kayıtlarının da tutulduğuna" ilişkin sözlerini hatırlatarak bu açıklamanın, Kürt ve Alevi kökenli vatandaşları derinden üzdüğünü ifade etti.

Kaplan, yapılan bu açıklamaların suç teşkil ettiğini belirterek "Türkiye'nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere, AİHS'nin ayrımcılığı yasaklayan 14. maddesine, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar sözleşmesine açıkça aykırı olduğu, toplumda barış ortamını zedelediği, eşit ve özgür yurttaş anlayışını, hukuk devletini, insan haklarını yaraladığı ortadır" dedi.

Kaplan, önergesinde Başbakan'a, "Halaçoğlu tarafsızlığını yitirmedi mi?", "Halkı tahrik eden ve bilime aykırı davranan Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nu görevden alacak mısınız?" diye sordu.

-GÜL'E SORULAR-

Kaplan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün yanıtlaması isteğiyle verdiği önergede de, AİHM'ye atanacak yargıçların hangi kriterlere göre belirlendiğini sordu.

Kaplan, Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıcının belirlenmesinde bugüne kadar yapılan uygulamada, Dışişleri Bakanlığı'nın önerdiği üç yargıç aday adayı arasından Avrupa Konseyi Parlamentosu tarafından seçim yapıldığını hatırlattı.

Bugüne kadar görevini sürdüren Türkiye yargıcı Rıza Tümen'in kamuoyuna yansıyan iddialarını da hatırlatan Kaplan, "Tümen'in türban ile ilgili davalardaki görüşü nedeniyle yargıç olarak önerilmediği, emeklilik süresinin dolduğu ve bu nedenle üç yeni yargıcın isminin önerildiği sözlerini" anımsattı.(ANKA)

Kaynak: ANKA

Şu an buradasınız: DTP'li Kaplan'dan Başbakan'a "Halaçoğlu'nu Görevden Alacak Mısınız?" Sorusu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.8.2020 17:58:08. #1.15#
title