DTP'li eski başkan Mahmut Alınak, Erdoğan ve Büyükanıt'ı BM'ye şikayet etti

DTP'li eski başkan Mahmut Alınak, Erdoğan ve Büyükanıt'ı BM'ye şikayet etti

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars eski İl Başkanı Mahmut Alınak, 'Kürtlere soykırım uygulandığı' iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği'ne şikayet etti.

DTP'li eski başkan Mahmut Alınak, Erdoğan ve Büyükanıt'ı BM'ye şikayet etti

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars eski İl Başkanı Mahmut Alınak, 'Kürtlere soykırım uygulandığı' iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar BüyükanıtBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği'ne şikayet etti.

Kapatılan DEP'in Kars eski Milletvekili Mahmut Alınak, Kars Halk Meclisi Sözcüsü sıfatıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'ne şikâyet etti.

İngilizce hazırladığı 2 sayfalık dilekçesinde "Dünya barışından başka hiçbir isteği olmayan bu halk en ufak bir hak ileri sürdüğünde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde soykırım uygulanarak yok edilmektedir. Asimilasyon tüm acımasızlığıyla sürüyor. Bu soykırım ve asimilasyon suçunu ise şimdi iktidarda olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt birlikte işlemektedirler. Birleşmiş Milletler'in bu trajediye müdahale etmesi için acaba bir iç savaşın çıkması mı gerekiyor?" cümlelerine yer veren Alınak, şikâyet dilekçesini cezaya çarptırılacağını göze alarak BM'ye gönderdiğini dile getirdi.

Alınak, sınır ötesine yapılan 2 önemli harekâta da gönderme yaparak, "Devlet, PKK'ya karşı sınır içinde ve dışında savaş uçakları ile apaçık bir savaş sürdürmektedir. Ama bu kuralsız bir savaştır ve bu kuralsız savaş ne iç hukuka ne de uluslararası hukuka uymaktadır. İç hukuka göre operasyonlarda savaş uçakları kullanılamaz ve dağlara bomba yağdırılamaz. Kullanılmakta olan ağır silahlar savaş halinde kullanılabilir." ifadelerini kullandı.

"Uluslararası kuruluşların bu zulme seyirci kalarak ortak olmaları çağımız için kara bir lekedir." diyen Alınak, BM'den bu 'kıyıma' müdahale etmesini isteyerek şu 2 talepte bulundu: "1-Soykırım suçunu birlikte işleyen Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Birleşmiş Milletlerce oluşturulacak uluslararası bir mahkemede yargılanıp cezalandırılmalarını; 2-Kürtlerin gasp edilen ulusal ve insani haklarının iade edilmesi için aracılık yapmanızı talep ederiz."

Kaynak: CHA