DTP'li 3 İl Başkanına Dava

DTP'li 3 İl Başkanına Dava

Edirne Cumhuriyet Savcılığı, DTP'nin Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Başkanları Hakkında 'Suçu ve Suçluyu Övmekten' Dava Açtı.

DTP'li 3 İl Başkanına Dava

Edirne Cumhuriyet Savcılığı, DTP'nin Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il başkanları hakkında ''suçu ve suçluyu övmekten'' dava açtı.

Edirne Cumhuriyet Savcılığının, 2 Aralık 2005 tarihinde, DTP Edirne İl Başkanı Beşir Belke, Kırklareli İl Başkanı Yakup Aslan ve Tekirdağ İl Başkanı Hilmi Karaoğlan'ın Edirne'de düzenledikleri ortak basın toplantısında, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'dan sık sık ''sayın'' diye bahsettiklerinin basında yer almasıyla ilgili olarak başlattığı soruşturma tamamlandı.

Edirne Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, şöyle denildi:

''DTP il binasında DTP Edirne İl Başkanı Beşir Belke, Kırklareli İl Başkanı Yakup Aslan ve Tekirdağ İl Başkanı Hilmi Karaoğlan'ın basın bildirisi incelendiğinde, ülkede yıllarca süren terör olaylarında ve bu terör olaylarını gerçekleştiren teröristlere elebaşılık yapan ve binlerce insanın öldürülmesi talimatını veren ve bu sebeplerle yargılanarak cezalandırılan, halen de cezasını çekmekte olan şahıs için 'sayın' kelimesini her defasında kullanarak onun fikir ve davranışlarını övmek suretiyle işlenmiş olan suçları ve bu suçların işlenmesi konusunda talimat veren, yargı kararı ile de suçlu bulunan kişiyi övmek suçunu işledikleri anlaşılmaktadır.''

Belke, Aslan ve Karaoğlan hakkında ''suçu ve suçluyu övme'' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle Edirne 2. Sulh Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Kaynak: AA