DTP İl Başkanı Aydoğdu Cezaevi Çıkışında Çiçeklerle Karşılandı

DTP İl Başkanı Aydoğdu Cezaevi Çıkışında Çiçeklerle Karşılandı

Tutuklanan Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, Cezaevi Çıkışında Çiçeklerle Karşılandı. Diyarbakır E Tipi Cezaevi Çıkışında İha'ya Özel Açıklama Yapan Aydoğdu, Yaptığı Değerlendirmelere Rağmen Tutuklanmış Olmasının Türkiye'nin Demokratik Yaşantısı ve Demokratik Geleceği Açısından Çok Acı Bir Tablo Olduğunu Söyledi.

DTP İl Başkanı Aydoğdu Cezaevi Çıkışında Çiçeklerle Karşılandı

Tutuklanan Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, cezaevi çıkışında çiçeklerle karşılandı. Diyarbakır E Tipi Cezaevi çıkışında İHA'ya özel açıklama yapan Aydoğdu, yaptığı değerlendirmelere rağmen tutuklanmış olmasının Türkiye'nin demokratik yaşantısı ve demokratik geleceği açısından çok acı bir tablo olduğunu söyledi.

DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, cezaevi çıkışında çok sayıda DTP'li tarafından çiçekler ve alkışlarla karşılandı. Aydoğdu, cezaevi çıkışı yaptığı açıklamada, tutuklanmanın, yaptığı değerlendirmeden dolayı olduğunu belirterek, "Yaptığım değerlendirmelere rağmen tutuklanmış olmam Türkiye'nin demokratik yaşantısı açısından, söz ve düşünce özgürlüğü açısından gerçekten çok acı bir tabloydu. Ama ben inanıyorum ki bana karşı yapılan bu muamele, Türkiye'nin demokratik yaşamına ve insanların kendi düşüncelerini ifade etmesine vesile olur. Çok haksız bir biçimde adeta yargısız infaza tabi tutuldum. Özellikle şahsıma yönelik bazı köşe yazarlarının yapmış oldukları kişilik haklarıma, insani haklarıma ve kişiliğime yönelik yapılan saldırıları kınadım. Bir kez daha kınıyorum. Siyaset girişimim bir tek nedeni var. Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü içerisinde Kürt sorununun çözümü Türkiye'nin bütün demokratikleşme sorunun çözümü içindir. Amacım Türkiye'de kin ve nefret tohumu ekmek değildir. Türkiye'de kin ve nefreti besleyen koşulların ortadan kaldırılması ve kin ve nefretin tamamen Türkiye'nin gündeminin dışına çıkmasıdır. Değerlendirmelerimi yaparken de Kerkük ile yaptığım değerlendirmeyi de bunun için yaptım. Yaptığım değerlendirmelerde Kürt halkının beklentilerini açıkladım" dedi.

DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, daha sonra cezaevinden alkışlar eşliğinde ayrıldı.

(ME-AŞ-NÇ-ÖK-Y)

Kaynak: İHA