DTP Hakkari Bağımsız Adayı Suvağcı: 61 Usulsuz Oy

DTP Hakkari Bağımsız Adayı Suvağcı: 61 Usulsuz Oy

DTP'nin Desteklediği Hakkari Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahattin Suvağcı, Seçimlerin İptaline İlişkin YSK Asker, Ölü ve İl Dışında Olan 61 Oyun Kullanıldığının Belgelerini Sunduklarını Söyledi.

DTP Hakkari Bağımsız Adayı Suvağcı: 61 Usulsuz Oy

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) desteklediği Hakkari bağımsız milletvekili adaylarından Sebahattin Suvağcı, 22 Temmuz tarihinde yapılan seçimlerin iptaline ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) asker, ölü ve il dışında olan 61 insanın oyunun kullanıldığına dair resmi belgeler sunduklarını söyledi.

Sebahattin Suvağcı, bugün akşam saatlerinde Altay Caddesi üzerinde bulunan DTP binasında düzenlediği basın açıklamasıyla, elde ettikleri belgeleri basın mensuplarına gösterdi. Suvağcı, çok sayıda vatandaş ve partilinin katıldığı toplantıda, 22 Temmuz günü yapılan genel seçimlerinde Hakkari'de bağımsız milletvekilliği adaylığını kazandığına dair açıklamalardan 2 gün sonrasında gümrüklerden gelen oylarla Hakkari'de kazanmış olduğu milletvekilliğinin alınıp AK Parti'ye verildiğini söyledi. Bunun üzerine il

ve ilçe seçim kurullarına yapmış oldukları itirazların tümünün yetersiz deliller ve belgeler gerekçesi ile reddedildiğini belirten Suvağcı, "Şu an itibariyle resmi olarak sunduğumuz 5 ölü, 25 asker ve il dışında olan 61'e yakın vatandaşın resmi belgelerini sunduk. Ben bir vatandaş olarak bu belgelere ulaştım. Eğer YSK isterse bu belgelerin binlercesine rahatlıkla olaşabilir. Belgeye ulaşma noktasında 2 gündür sıkıntılar yaşadık. Bütün kamuoyuna da buradan sesleniyoruz. Umut ediyor ve inanıyorum ki adalet

yerini bulacak ve bu seçim iptal olacaktır. Bütün Hakkari halkının istemi bu seçimin iptalidir. Haksızlığa uğramış Hakkari halkı, hakkının tekrar iadesini istemektedir. Dün basında benim adına geçen 'İptal olmazsa Hevler'e (Erbil) yürürüz' söylemini de buradan düzeltiyorum. Böylesi bir söylem kesinlikle benden çıkmamıştır. Ben bu söylemin sahibi değilim. Bizim yönümüz Ankara'ya dönüktür. Beklentilerimiz de Ankara'dadır. Başkası tarafından kullanılan bu sözün bana mal edilmesinin de düzeltilmesini istiyorum"

diye konuştu.

(NT-FT-MET-OK-Y)