DTP Grup Başkanı Türk, Orgeneral Büyükanıt'ın DTP'ye Yönelik Sözlerini Değerlendirdi

DTP Grup Başkanı Türk, Orgeneral Büyükanıt'ın DTP'ye Yönelik Sözlerini Değerlendirdi

DTP Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın DTP'yi Hedef Alarak Dile Getirdiği 'Meclis'te PKK Var. Terör Hem Siyasallaştı Hem Legalleşiyor' Yönündeki Açıklamalarını, "Bu Değerlendirmeleri Kamuoyuna Bırakıyorum. Çok Fazla Spekülasyon Yaratıp Türkiye'yi Gerginliğe Sevk Edecek Bir Tutum İçinde Olmayız. Herkes de Bu Hassasiyeti Göstermeli Ama...

DTP Grup Başkanı Türk, Orgeneral Büyükanıt'ın DTP'ye Yönelik Sözlerini Değerlendirdi

DTP Grup Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın DTP'yi hedef alarak dile getirdiği 'Meclis'te PKK var. Terör hem siyasallaştı hem legalleşiyor' yönündeki açıklamalarını, "Bu değerlendirmeleri kamuoyuna bırakıyorum. Çok fazla spekülasyon yaratıp Türkiye'yi gerginliğe sevk edecek bir tutum içinde olmayız. Herkes de bu hassasiyeti göstermeli ama bizim nasıl ve hangi kurallar içinde geldiğimiz çok açık" sözleriyle değerlendirdi.

TÜSİAD'ın Ankara Hilton Otel'de verdiği resepsiyona katılan DTP Grup Başkan Ahmet Türk, gazetecilerin sorularını cevapladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın partilerine yönelik 'PKK, Meclis'te' sözlerini değerlendiren Türk, "Çok fazla spekülasyon yaratıp Türkiye'yi gerginliğe sevk edecek bir tutum içinde olmayız. Herkes de o hassasiyeti göstermelidir, diye düşünüyoruz" dedi. Büyükanıt'ın PKK'nın siyasallaştığı ve legalleştiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Türk,

"Bunu söyleyen biz değiliz. Bunu sayın Genelkurmay Başkanı'na sorarsınız. Ama bizim gelişimiz belli. Nasıl geldiğimiz belli. Hangi kurallar içinde geldiğimiz çok açık. Biz buna uygun olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

Yapılan değerlendirmeleri kamuoyuna bıraktıklarını dile getiren DTP'li Türk, "Türkiye kamuoyuna şunu söylemek istiyoruz. Demokrasiye, parlamentonun üstünlüğüne, çözümün parlamento zemininde olduğuna inanan ve bunun için de parlamenter demokratik süreç içerisinde görev yapan bir mantığa ve anlayışa sahibiz. Bizim anlayışımız, niyetimiz ve çabamız bu" şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın DTP'lilere yönelik 'Parlamento içinde farklı, dışarıda farklı tutum içinde olmaları rahatsız ediyor' sözlerini de değerlendiren Türk, DTP olarak her yerde tutumlarının aynı olduğunu söyledi. Türk, "Parlamento içindeki çalışmalarımızla, dışarıdaki çalışmalarımızla kamuoyuna verdiğimiz mesajlarla her yerde tutumumuz aynı. Demokrasi ve barış için ortaya koyduğumuz çabalarımız da çok açık" dedi.

(DA-NÇ-Y)