DTP Grup Başkan Vekili Demirtaş'tan Önemli Açıklamalar

DTP Grup Başkan Vekili Demirtaş'tan Önemli Açıklamalar

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanı Vekili Selahattin Demirtaş, "Diyarbakır İnsan Hakları, Özgürlükler ve Barışın Kalesidir" Dedi.

DTP Grup Başkan Vekili Demirtaş'tan Önemli Açıklamalar

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanı Vekili Selahattin Demirtaş, "Diyarbakır insan hakları, özgürlükler ve barışın kalesidir" dedi.

Diyarbakır'ın Kayapınar Belediyesi tarafından Şanlıurfa yolu üzerinde bulunan Pirinçlik köyün yakınlarında Yol Boyu Mahallesi Halk Evi'nin açılışı yapıldı. Halk Evi'nin açılışına DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, DTP'liler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış öncesi bir konuşma yapan DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, DTP üzerinden fırtınalar koparılmaya çalışıldığını savunduğu bu dönemde belediyelerin kıt olanakları ile hizmet verdiğini

belirterek, "Kıt olanaklar içerisinde mucizeler yaratmaya çalışıyorlar. Kayapınar Belediyemiz 75 bin resmi nüfusla İller Bankası'ndan destek alırken, şu andaki fiili nüfusu 200 bine dayanmış durumdadır. Dolayısıyla 75 binli nüfus için gönderilen ödenekte belediyemiz 200 bin nüfusa hizmet etmek zorunda kalıyor. Ancak herşeye rağmen, Başta Osman Baydemir olmak üzere belediye meclis üyelerimiz de bu halka her gün daha iyi şekilde canla başla çalışıyorlar. Bütün bu zorluklar içeresinde belediye başkanlarımızın

kutlanması ve teşekkür edilmesi gerekir. Başkanlarımızın hizmet yarışı nedeniyle hodri meydan demesi üzerine tartışma yaratılmasını ve kendilerinin yıpratılmaya çalışılmasını anlaşılır bulmuyoruz. Bugün burada bu zorluklara rağmen belediyemizin gerçekten son derece faydalı bir ihtiyaç olan Köy Evi'nin açılışını yapıyoruz. Ben inanıyorum ki, Diyarbakır halkı da bu değerli yönetim kadrosunu, bu siyaset anlayışının hakkını bugüne kadar teslim ettiği gibi bundan sonra da teslim edecektir" dedi.

DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, "Diyarbakır insan haklarının, özgürlüklerin barışın kalesidir. Diyarbakır DTP'nin kalesidir. Burada DTP ile yarışmak isteyen herkes hizmet yarışına girmek zorundadır. Eğer bu halka barış, demokrasi, özgürlük ve hizmeti, DTP'den daha iyi yapacağını iddia eden varsa, demokratik tahammüller çerçevesinde yarışmaya hazırdır. Bu yüzden arkadaşlarımız hodri meydan demiştir. Bu hizmet yarışı halk için olacaktır. Bu hizmet yarışı bütün Türkiye için olacaktır.

Arkadaşlarımı bu hizmetlerinden dolayı kutluyorum. Aslında bir kentin veya bir kentte yaşan insanların 'bize ayrdımcılık yapılıyor' demesi, özellikle hükümet tarafından çok iyi anlaşılmalıdır. Buna tepki göstermek yerine bunun nedenlerini ortaya çıkarılması lazım. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri'nin yüzlerce şirketi olmasına rağmen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin kurmuş olduğu bir tek şirket vardır. O da İçişleri Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda fesh edilme aşamasına gelmiştir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin şirket kurmasına izin verilmiyor. Belediyeler artık hizmetlerini şirketler aracılığı ile yapıyor. Finans kaynaklarını şirketler aracılığı ile buluyorlar. Uluslararası ve ulusal fonlardan hibelerini buradan karşılıyorlar. Belediyeye şirket kurma imkanı vermezseniz, belediyeyi hantal hale getirisiniz. Bu ayrımcılıktır" ifadelerini kullandı.

DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Belediyesi başta olmak üzere DTP'li belediyeleri AK Parti'ye teslim etmenin çalışmalarının yürütüldüğünü iddia ederek, "Bizim belediye başkanlarımız AK Parti'yi eleştirmemiş de bütün partileri eleştirmiş gibi DTP'nin karşısında bütün partiler tek vucut haline geliyor. Bunu da anlamakta zorlanıyoruz. Mevcut eleştiri hükümete yöneliktir. AK Parti'nin politikalarına yöneliktir. Ama dikkat ederseniz, cevap verenler arasında MHP ve CHP vardır. Muhalefet

bile yeri geldiğinde DTP'ye karşı iktidar gibi davranıyor. Bu ayrımcılık değil midir? Tüm bunların dikkatle izlenmesi lazım. Bu açıklamalar vatandaş ile devlet arasındaki kaynaşmaları bozacak açıklamalardır. Bu tür ayrımcı tutumlar nedeniyle daha birleştirici politikaların geliştirilmesi, Türkiye açısından ve bölgemiz açısında çok daha önemlidir. Bir kaşık suda fırtına kopararak Diyarbakır halkı rencide edilmeye çalışılıyor. Herkesin barış ve hoşgörü dilini daha fazla geliştirmesi lazım. Son günlerde DTP

üzerinden yaratılan bu gereksiz fırtınanın hiç kimseye fayda sağlamayacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türkiye'nin gerilime değil hoşgörüye ihtiyacı vardır" şeklinde konuştu.

(SK-FA-OK-Y)

Kaynak: İHA