DTP'den 'Kimyasal Silah Kullanıldığı' İddiası

DTP'den 'Kimyasal Silah Kullanıldığı' İddiası

DTP Türk Silahlı Kuvvetlerinin Yaptığı Operasyonları Gündeme Getirdi ve Şırnak'ın Uludere İlçesi Kırsalında Yapılan Operasyonda 'Kimyasal Silah' Kullanıldığını İddia Etti.

DTP'den 'Kimyasal Silah Kullanıldığı' İddiası

-DTP Genel Merkezi, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı operasyonları gündeme getirdi ve Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalında yapılan operasyonda "kimyasal silah" kullanıldığını iddia etti.

ANKARA(ANKA) - DTP Genel Merkezi, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle yayınladığı mesajda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalında yaptığı operasyonda "kimyasal silah" kullandığı iddiasında bulundu.

DTP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, "1 Eylül Dünya Barış Günü arifesinde ülkemizin bir bölümünde şiddetli imha operasyonları yapılmakta, barışın yolunu döşemek için geliştirdiğimiz tüm çabalarımız askeri operasyonlarla tahrip edilmektedir" denildi.

Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şırnak, Siirt ve Diyarbakır'da "imha operasyonları" düzenlediği ileri sürülerek, "İmha operasyonları göstermektedir ki Kürt sorununun demokratik çözüm yöntemleri tamamen ret edilmekte, sınırsız bir biçimde şiddet tırmandırılarak askeri yöntemlerle inkar ve imhada ısrar edilmektedir" denildi.

-KİMYASAL SİLAH İDDİASI-

DTP'nin açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

"En son Şırnak'ın Uludere ilçesi kırsalında yapılan operasyonda 11 kişi yaşamını yitirmiş ve cenazeleri ailelerine verilmemiştir. Cenazelerin çeşitli bahaneler ileri sürülerek ailelerine verilmemesi operasyonda kimyasal silah kullanıldığı iddiasını güçlendirmektedir. Nitekim operasyon ardından bölgede hayvanlarını otlatan köylülerin 2 atı ve 8 koyunu olay yerinde yedikleri otlardan zehirlenerek telef olmuştur. Savcılar bu olay ve iddiaları araştırmak yerine cenazeleri ailelerine vermeme kararı alarak; sis perdesini kalınlaştırmakta ve kuşkuların artmasına neden olmaktadır. Cenazelerin ailelerine derhal teslim edilmesi insani ve dini vecibelerin yerine getirilmesi kamuoyu vicdanı açısından elzemdir."

-"OPERASYONLAR SÜRDÜKÇE ROLÜMÜZÜ OYNAYAMAYIZ"-

TBMM çatısı altında bulunan bir parti olarak "Kürt sorununun" üniter yapı içinde çözümünün demokratik yöntemlerle gerçekleştirileceğine olan inancın ifade edildiği açıklama özetle şöyle devam etti:

"Operasyonların durdurulup demokratik çözüme fırsat verilmesi ve çözümü demokraside arayan tüm güçlerin elinin güçlendirilmesi için AKP hükümetine çağrı yapıyoruz, Operasyonları sürdürdükçe biz rolümüzü oynayamayız ve tüm Türkiye kamuoyunun bizden beklentilerine yanıt olamayız. Gelin 1 Eylül Dünya Barış günü vesilesiyle ülkemizde iç barışı tesis etmek için yepyeni bir hamle başlatalım. İyi niyet adımlarını operasyonları durdurarak gösterelim ve akan kanı bir an önce durduralım. Çözüm operasyonlarda, askeri yöntemlerde, inkar ve imhada değil ülke bütünlüğü içinde farklılıkların kabulünde ve demokrasidedir.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın Türk ve Kürt halkının birlikte verdiği mücadelesiyle yaratıldığını unutmayalım ve Kürt halkının da bu bayramı da onurluca kutlayabilmesi için yeni bir sayfa açalım. Bayramları bayram yapan kardeşleşmeye vesile olması ve 30 ağustos'un kardeş halkın inkarı temelinde şöven duygularla değil özüne uygun kutlanacağı günler diliyoruz" (ANKA)