DTP'den Çalışan Çocuklarla İlgili Araştırma Önergesi
Haberler » Güncel » Haber

DTP'den Çalışan Çocuklarla İlgili Araştırma Önergesi

DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Kayıt Dışı Olarak Sanayide, Tarımda Çalışan Çocukların Sorunlarının ve Çözüm Önerilerinin Tespiti İçin Meclis Araştırması Açılmasını İstedi.

DTP'den Çalışan Çocuklarla İlgili Araştırma Önergesi

DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, kayıt dışı olarak sanayide, tarımda çalışan çocukların sorunlarının ve çözüm önerilerinin tespiti için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Meclis Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, Türkiye'de 4 milyon dünya genelinde ise 200 milyondan fazla çocuk işçi bulunduğu kaydedildi. Ekonomik krizle birlikte oluşan işsizlikten en fazla olumsuzluğu çocuk işgücünün yaşadığı belirtilen önergede, "Çocuk işçiliği emek sömürüsünün en kötü hali olmakla beraber, milyonlarca çocuk, ruhsal, psikolojik, duygusal, fiziksel olarak sömürülmektedir. Ekonomik krizin, Türkiye'de çocuk işçiliğinin artışına neden olması yüksek bir ihtimaldir. "denildi. TÜİK'in 2006 yılı Çocuk İşgücü Araştırmasına göre 6-17 yaş grubundaki çocuk sayısının 16 milyon 264 bin olduğuna işaret edilen önergede,"Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 60,9'u kentsel, yüzde 39,1'i kırsal yerlerde bulunmaktadır. Çocuklar kurumsal olmayan sivil nüfusun yüzde 22,3'ünü oluşturmaktadır ve bu gruptaki çalışan çocuk sayısı 958 bin kişidir. Çalışan çocukların yüzde 31,5'i bir okula devam ederken, yüzde 68,5'i öğrenimine devam etmemektedir. Ekonomik işlerde çalışan çocukların 392 bini tarım sektöründe çalışmaktadır. Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan çok fazla çocuk bulunmaktadır. "denildi. Çocuklar eğitim dışına itildiği sürece çocuk işçiliğinin devam edeceği, güncel veriler olmadığı için de gerçek rakamların tespit edilemeyeceği kaydedilen önergede, sorunun çözümüne yönelik politikalar üretmek için kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğine dikkat çekildi. Önergede "Çocuk işçiliği toplumsal bir sorun olarak ele alınmalı, veri toplama ve izleme mekanizmaları acil olarak kurulmalıdır. Bu nedenle çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılması ve sanayi, tarım gibi en ağır koşullarda çalışan çocukların sorunlarının ortadan kaldırılmasına yönelik bir araştırma komisyonu kurulmalıdır"görüşü dile getirildi. (ANKA)

EG/NK