DSP'nin Cumhurbaşkanı Adayı İçli

DSP'nin Cumhurbaşkanı Adayı İçli

DSP Eskişehir Milletvekili Hüseyin Tayfun İçli'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı Adaylığı İçin TBMM'ye Başvuruda Bulunacağı Bildirildi.

DSP'nin Cumhurbaşkanı Adayı İçli
19.08.2007 22:25 | Son Güncelleme: 19.08.2007 22:25

DSP Eskişehir Milletvekili Hüseyin Tayfun İçli'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. cumhurbaşkanı adaylığı için TBMM'ye başvuruda bulunacağı bildirildi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ''Tüm arkadaşlarımız İçli'nin adaylığını destekliyor. 'İşte cumhurbaşkanı adayı böyle olur'u topluma göstereceğiz'' dedi.

DSP Başkanlık Kurulu ve DSP'li milletvekilleri, partinin Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kurultayının ardından cumhurbaşkanı seçimini değerlendirmek üzere bir toplantı yaptı.

Sezer, genel seçim sonuçlarına göre yeterli çoğunluğu sağlamış ve yeterli imzayı bulabilmiş olsalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek istediklerini ifade ederek, ''Ama 110 imza konusunda sıkıntımız var. Yine bir Eskişehirli milletvekilimiz Tayfun İçli kişisel olarak cumhurbaşkanı adayı olacak. Partimizin her kademesinde görev yapmış, eski genel başkan yardımcısı arkadaşımız İçli, cumhurbaşkanı adayı olmaya karar verdi. Tüm arkadaşlarımız onun adaylığını destekliyor. 'İşte cumhurbaşkanı adayı böyle olur'u topluma göstereceğiz. Biz Tayfun İçli'nin parlamentonun sağduyulu üyelerinden çok yüksek bir oy alabileceğini de inanıyoruz" dedi.

Tayfun İçli de "Partili milletvekili arkadaşlarımız, ortak bir düşünce olarak 'DSP mutlaka cumhurbaşkanlığı sürecinde aday göstermelidir' diye düşündüler. Sadece neden sayın Gül'ün aday olamayacağını eleştirmek değil, nasıl bir adayla çıkılması gerektiği konusunu da uzun uzadıya tartıştık. Eksik olmasınlar tüm arkadaşlarım benim aday olmam konusunda hemfikirlerdi. Ben de onların bu iradelerine, partim adına, ülkem adına sahip çıkıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

1957 yılında Çorlu'da doğan İçli, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. İçli, 57. hükümette Devlet Bakanı olarak görev aldı. İçli, evli ve 2 çocuk babası.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title