DSP Lideri Sezer: "Hukuksal Engelleri Aşacak Çalışmalar İçindeyiz"

DSP Lideri Sezer: "Hukuksal Engelleri Aşacak Çalışmalar İçindeyiz"

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP-dsp İşbirliği Konusunda, Gelinen Aşamada Hukuksal Sorunları Aşacak Bir Çalışma İçinde Olduklarını Söyledi. Sezer, "Güçbirliğini Mutlaka Gerçekleştirmek ve Güçbirliği ile Seçime Gitme Kararındayız" Dedi.

DSP Lideri Sezer:

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP ile güçbirliği için gerekli hukuksal sorunları aşacak bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Sezer, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın DSP'nin kapatılması şartından vazgeçtiğini belirterek, umutlu olduğunu kaydetti.

Zeki Sezer, yaklaşık 4 saat süren DSP Parti Meclisi toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Parti Meclisi toplantısında teknik ve hukuksal gerekleri yerine getirecek bir çalışma yaptıklarını anlatan Sezer, toplantıda son gelişmelerin "tüm detayları ve derinliği" ile masaya yatırıldığını söyledi.

"Solda işbirliği ve genel anlamda işbirliği konusunda üstümüze düşeni, ulusal sorumluluk çerçevesinde yerine getirmek konusunda kararlılık içerisindeyiz" diye konuşan Sezer, şöyle devam etti:

"Partimizin duruşu da bu. Önümüzdeki en kısa sürede adil, kamuoyunun vicdanını rahatlatacak teknik ve hukuki ayrıntıları çalışacağız. Partimiz genel seçim düğmesine basmıştır. Atatürkçü çağdaş, demokratik Türkiye'nin önünü açmaya kararlıyız. DSP bu konuda üzerine düşeni özveri dahil yapmaya hazır. Sivil örgütlerimizle görüşmelerimiz devam edecek. Bu süreç, seçim süreci aniden ortaya çıktığı ve gelinen bazı uzlaşı noktaları da gecikmeli olduğu için, örneğin dün CHP ile görüşebildiğimiz için hukuksal sıkıntıları aşabilmek için çalışmaları hızla, süratle önümüzdeki günlerde yapıp toplumumuzun rahatlayacağı ilgi duyacağı bir sonucu alabileceğimize güveniyoruz."

Zeki Sezer, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Parti Meclisi toplantısının çok önceden programlandığını ifade eden Sezer, dün yapılan CHP-DSP görüşmesine ilişkin de şunları söyledi:

"Dünkü toplantıya gelince, biz bir yıldır işbirliğinin gerçekleştirmemiz gerektiğini söyledik. Ancak, CHP ile dün akşam görüşme olanağımız olabildi. Dolayısıyla sıkışmış bir süreçte bu görüşmeler başladığı için biraz önce söylediğimiz gibi hukuksal engelleri aşacak bir çalışma içindeyiz. Güçbirliğini mutlaka gerçekleştirmek ve güçbirliği ile seçime gitmek kararındayız."

Baykal'ın, DSP'nin kapatılıp, CHP'ye katılması yönündeki çağrısının hatırlatılması üzerine Sezer, "Sayın Baykal, DSP'nin kapatılmasını istiyordu. Ama şimdi gelinen süreç farklı bir süreç, olumlu bir süreç. Bu olumlu süreci gerçek bir umuda dönüştürmek için sanıyorum hem CHP ve DSP üzerine düşeni en kısa zamanda yapacak. Arkadaşlarımız da çalışmaya devam edecek. Biz üzerimize düşeni yapmak için kararlıyız" karşılığını verdi. Sezer, birleşmeden söz etmediklerini ve DSP'nin kurumsal kimliğinin sonsuza dek süreceğini belirtti. (ANKA)