DSP'li Tan: Rahşan Ecevit'in Açıklaması Olumlu Katkı Yaptı

DSP'li Tan: Rahşan Ecevit'in Açıklaması Olumlu Katkı Yaptı

DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan, Rahşan Ecevit'in Açıklamalarının Sürece Olumlu Katkı Yaptığını Söyledi. Tan, Solda İşbirliği İçin Partilerin İsteğinin Ötesinde Bir Halk Talebi Olduğunun Altını Çizerken, Basında Yer Alan Milletvekilliği Sayılarının İse, "İşbirliği Olmasın" Diye Ortaya Atılan Yönlendirmeler Olduğunu Savundu.

DSP'li Tan: Rahşan Ecevit'in Açıklaması Olumlu Katkı Yaptı

CHP ve DSP arasındaki işbirliği tartışmaları, "hakkaniyet" ve "akla uygun" ölçütleri tartışmalarıyla sürerken, DSP Genel Sekreteri Ahmet Tan, Rahşan Ecevit'in açıklamalarının sürece olumlu katkı yaptığını söyledi.

DSP Genel Sekreteri Tan, CHP-DSP arasındaki işbirliği tartışmalarını ANKA'ya değerlendirdi. Ahmet Tan, Rahşan Ecevit'in "mutlaka güç birliği yapılması" yönündeki açıklamalarının olumlu olduğunu belirtti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, "makul" bir ölçüden söz ettiğini, DSP lideri Sezer'in de "hakkaniyet"ten bahsettiğini anlatan Tan, "Makul sözcüğü akla uygun anlamında kullanılır. Hakkaniyet de hakka uygun anlamında kullanıyor. Hakka uygun, akla uygunluk arasındaki çizgi, tekrar bir temas kurularak bulunabilir. Çünkü millet, partilerin isteğinin ötesine geçen muhteşem inanç sergiliyor. Bu tavır, Cumhuriyet ve demokrasiye bağlılık tavrıdır. Bunun gözden kaçırılmaması gerekiyor" dedi.

DSP içinde, abartılacak kadar bir huzursuzluğun bulunmadığının altını çizen Tan, il başkanlarının tamamının Genel Başkan Zeki Sezer'e, alacağı karar doğrultusunda destek olacaklarını açıkladıklarını söyledi. Parti içinde, "ince hesaplar" yapan bazı yöneticilerin olabileceğini ifade eden Tan, görüşmelerin rakamlar konusunda tıkandığı iddialarını ise yalanladı. Tan, görüşmelerde sayı telaffuz edilmediğini vurgularken, "DSP'li hiçbir arkadaşımız, buna Genel Başkan da dahil, milletvekili olma telaşında değil. Bu rakamlar işin olmaması için sözde sızdırılan rakamlar. Toplumu yönlendirmek için gündeme getirilmiş ifadeler" diye konuştu. Tan, sürecin olumlu bir şekilde noktalanması konusundaki umudunu koruduğunu belirterek, toplumun isteğine karşı durulamayacağını ifade etti.

Tan, CHP ile sürecin devam ettiğini bu noktada herhangi bir partiyle görüşmelerinin söz konusu olmayacağının altını çizerken, bu yönde yapılacak tartışmaların siyasi ve insani ahlaka uygun olmadığını ifade etti.

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR, DIŞARDAN DESTEK DE GÜNDEMDE

Öte, yandan DSP'de işbirliği konusunda tartışmalar sürüyor. ANKA'ya bilgi veren üst düzey bir partili, "DSP'de tartışmalar sürüyor. CHP'yi seçime katılmadan desteklemek fikri de gündemimizde. Bu ve başka alternatifleri de dikkatle değerlendiriyoruz. DSP, kesinlikle koltuk pazarlığı yapmıyor. DSP'yi böyle göstermek haksızlık" dedi.(ANKA)