DSP'den Tayfun İçli Cumhurbaşkanı Adayı (2)

DSP'den Tayfun İçli Cumhurbaşkanı Adayı (2)

DSP, Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'yi Cumhurbaşkanı Adayı Olarak Gösterdi.

DSP'den Tayfun İçli Cumhurbaşkanı Adayı (2)

-DSP, Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'yi Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.

ANKARA (ANKA) - Demokratik Sol Parti, Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'yi Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterme kararı aldı.

Karar, adaylık başvuru süresinin dolmasına saatler kala DSP Genel Başkanı Zeki Sezer tarafından açıklandı.

Tayfun İçli'nin başvuru dilekçesi saat 24.00'de kadar TBMM Başkanlığı'na sunulacak.

DSP, Cumhurbaşkanı adayı gösterme kararını bugün yapılan 7. Olağan Kurultayı'ndan sonra Sezer başkanlığında gerçekleştirilen Parti Meclisi'nin yeni üyeleri ve milletvekilleri toplantısında aldı. Sezer, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada, partisinin Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladı.

-"ADAYIMIZ BÜYÜKERŞEN'Dİ AMA..."-

Sezer, "Seçim sonuçlarına göre yeterli sonuçlar sağlayabilmiş olsaydık ve yeterli imzayı bulabilmiş olsaydık Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i Cumhurbaşkanı adayı göstermek istiyorduk ama 110 imza konusunda sıkıntımız oldu. Yine bir Eskişehir Milletvekilimiz kişisel olarak Cumhurbaşkanlığına aday olacak" dedi.

Tayfun İçli ile uzun yıllar birlikte çalıştığını hatırlatan Sezer, bütün DSP'li milletvekillerinin bu adaylığı desteklediğini ifade etti. Sezer, "İşte 'Cumhurbaşkanı böyle olur'u topluma göstereceğiz. Biz parlamentonun sağduyulu üyelerinden çok yüksek bir oy alabileceğine de inanıyoruz" diye konuştu.

Tayfun İçli de başvuru dilekçesini TBMM'ye DSP'li milletvekilleri ve partili milletvekilleri ile sunacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Partili arkadaşlarımız, milletvekili arkadaşlarımız ve parti yöneticisi arkadaşlarımız ortak bir düşünce olarak DSP mutlaka Cumhurbaşkanlığı sürecinde aday göstermelidir. Sadece neden Sayın Gül'ün aday olamayacağını söyleyip eleştirmek değil, nasıl bir adayla çıkılması gerektiği konusunda tartıştık. Tüm arkadaşlarım benim aday olmam konusunda hemfikirlerdi. Ben de onların iradelerine partim adına, ülkem adına sahip çıkıyorum."(ANKA)