DSİ Uşak'ta Önemli Projelere İmza Atacak

DSİ Uşak'ta Önemli Projelere İmza Atacak

Uşak Valisi Erden:DSİ Uşak'ta Bu Yıl Çok Önemli Projelere İmza Atacak

DSİ Uşak'ta Önemli Projelere İmza Atacak

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü'nün 2013 Yılı Yatırım Programı'nda yer alan projeler için, yılın ilk şube müdürleri toplantısı Uşak DSİ 23. Şube Müdürlüğü'nde yapıldı. Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden'in de katıldığı toplantı DSİ 2. Bölge Müdürü Recep Özbal başkanlığında DSİ Uşak 23. Şube Müdürü ve Bölge Müdürlüğüne bağlı tüm şube müdürlerinin katılımı ile gerçekleşti.

Toplantıda konuşma yapan Vali Mehmet Ufuk Erden, "Su hayattır, insan yaşamının vazgeçilmezi olan bu güzel nimetin kıymetini bilmek yerinde ve yeteri kadar kullanmak lazım. Gerek ülke gerekse şehir olarak yeraltı ve yerüstü su kaynakları açısından şanslıyız. Şimdilik bir sıkıntımız yok, ancak bu önemli konuda uzun dönemli projeksiyonlarla tedbirlerimizi şimdiden almak, yatırımlarımızı planlamak lazım. İçme ve sulama suyu hayati önem taşıyor, gerek tarımda gerekse hayvancılıkta suyun öneme çok büyük. İlk bölge toplantısına Uşak'ta ev sahipliği yapmaktan mutluluk duydum. DSİ'nin şehrimizde önemli yatırımlar yaptığını biliyorum. Su gibi önemli bir konuda projeler ve uygulamalarında görev alan tüm personele başarı ve kolaylıklar diliyorum." dedi.

Vali Erden'in açılış konuşmasının ardından, Uşak ilinde 2012 yılında başlayıp devam eden ve 2013 yılı yatırım programında yer alan projeler hakkında, Bölge Müdürü Recep Özbal tarafından genel bir sunum yapıldı. Bölge Müdürü Özbal, "1000 günde 1000 gölet projesinde Uşak'ın 36 gölet ve yer üstü sulaması ile önemli bir yer tutuyor. İlimizde halen işletmede olan 13 adet gölet, 1 adet içme suyu ve sulama amaçlı baraj bulunuyor. 2014 yılı sonu itibarı gölet sayısının 42'ye ulaşacaktır. Bu artış son yılların en büyük artışıdır. Bu hedefe ulaşmak için halen 9 göletin yapımı hızla devam ediyor. 2013 yılı yatırım programında yer alan 10 gölet ve sulamasının da yıl içerisinde ihaleleri gerçekleşecek. Banaz ilçesinde Uşak iline içme suyu sağlayacak, Gökkaya Barajı planlama çalışmalarımız devam ediyor. Banaz Bahadır Barajı yapımı da 2013 yılının ilk 6 ayında ihale edilecek." şeklinde bilgi verdi.

Toplantıda, DSİ Bölge Müdürlüğü olarak Uşak'ın kentsel dokusuna katkı sağlayacak güzel bir çalışmanın da müjdesi verildi. Yıllardır şehir içinden geçtiği noktalarda üzeri ve etrafı kapalı, doğal akışı yer yer sekteye uğramış olan Dokuz Sele Deresi'nin ıslah projesi için gerekli protokollerin imzalandığı ve çalışmaların başladığı ifade edildi. Çalışma kapsamında, Dokuzsele Deresi'nde, Sorgun Sel Kapanı ile Uşak Şeker Fabrikası arasındaki 8,2 km'lik bölüm ıslah edilecek.

Bölge Müdürü Özbal'ın sunumunun ardından, Vali Erden projelerin hayırlı olmasını temenni ederek toplantıya katılanlara çalışmalarında başarılar diledi.