Dr. Öner Nergiz, Amasya Halk Sağlığı Müdürü Oldu

Dr. Öner Nergiz, Amasya Halk Sağlığı Müdürü Oldu

Aile hekimi Dr.Öner Nergiz, yeni kurulan Amasya Halk Sağlığı Müdürlüğü görevine atandı.663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından tüm illerde halk sağlığı müdürlüklerinin kurulduğunu belirten Nergiz, "Halk Sağlığı"...

Dr. Öner Nergiz, Amasya Halk Sağlığı Müdürü Oldu

Aile hekimi Dr. Öner Nergiz, yeni kurulan Amasya Halk Sağlığı Müdürlüğü görevine atandı.

663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından tüm illerde halk sağlığı müdürlüklerinin kurulduğunu belirten Nergiz, "Halk Sağlığı Müdürlüğü yönetim rehberi doğrultusunda müdürlüğümüzün personel yapısını ve teşkilatlanmasını oluşturmuş bulunuyoruz" dedi.

Sağlıkta dönüşüm programının bir parçası olarak kurulan halk sağlığı müdürlüğünün görevlerinin halk sağlığını korumak, geliştirmek ve birinci basamak sağlık hizmetlerini yürütüp gerekli tedbirleri almak olduğunu vurgulayan Nergiz, "Birey, toplum ve çevre sağlığını etkileyen her türlü etkeni incelemek, değerlendirmek ve teşhis etmek, bunları yaparken laboratuar hizmetleriyle destek vermek, bunu da il genelinde uygulamaya koyarak halkımıza en kaliteli sağlık hizmetlerini ulaştırmak en önemli amaçlarımızdan biri olacaktır" diye konuştu.

Nergiz, müdürlük bünyesinde aile hekimliği izleme ve değerlendirme, uygulama, eğitim birimi, toplum sağlığı birimi, kanser birimi, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklar, kronik hastalıklar, anne, çocuk, ergen sağlığı, üreme sağlığı, obezite ve diyabet ile mücadele birimi, toplum kökenli ruh sağlığı hizmet birimi, tütün ve diğer bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele birimi, tüberküloz, aşı programları, çevre sağlığı ve çalışan sağlığı gibi birimlerle hizmet vermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Nergiz, sürdürdüğü Amasya Tabip Odası Başkanlığı görevini de gelecek hafta yapılan kongrede başka bir meslektaşına devredeceğini kaydetti. - AMASYA