Dr. Kalafat: "Deprem Bekleniyor Ama Zamanını Söylemek Mümkün Değil"

Dr. Kalafat: "Deprem Bekleniyor Ama Zamanını Söylemek Mümkün Değil"

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (Krdae) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (Udim) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Depremin Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacağını Kesin Olarak Belirlemenin Henüz Mümkün Olmadığını, Ancak Eldeki Verilere Göre, Marmara'da 7 Büyüklüğünde Bir Deprem Beklenildiğini, Bunun Ne Zaman Olacağını Söylemenin İse İmkansız Olduğunu Belirtti.

Dr. Kalafat:

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, depremin nerede, ne zaman ve ne büyüklükte olacağını kesin olarak belirlemenin henüz mümkün olmadığını, ancak eldeki verilere göre, Marmara'da 7 büyüklüğünde bir deprem beklenildiğini, bunun ne zaman olacağını söylemenin ise imkansız olduğunu belirtti.

Dr. Doğan Kalafat, İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nde verdiği ''Türkiye Depremleri'' konulu konferansta, Türkiye'nin her hangi bir yerinde, her zaman 6 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini, bu nedenle, söz konusu büyüklükteki bir depreme her an hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Türkiye deprem istatistiklerine bakıldığında her 16 ayda bir 5-6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini, ancak 2003'ten itibaren Türkiye'de 6'dan büyük bir deprem oluşmadığını hatırlatan Dr. Kalafat, ''Türkiye'de 2003'ten beri 6'dan büyük bir deprem olmadı, önümüzdeki yakın dönemde 5-6 büyüklüğünde bir deprem olması çok muhtemel'' diye konuştu.

''Ülkemizin her yerinde her an 6'lık bir deprem olabilir. Hazırlıklı olmalıyız'' diyen Kalafat, Türkiye deprem istatistikleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Dr. Doğan Kalafat, depremlerin önceden belirlenmesinin olanaksız olduğunun altını çizerek, ''Kim (ben önceden depremi kestiriyorum) derse yalan söyler. Elde ettiğimiz bilimsel veriler ve istatistiklere göre, Marmara'da 7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor ama zamanını söylemek mümkün değil'' diye konuştu.

Dr. Kalafat, depremlerin iklimle, saatle, güneşin ve ayın etkisiyle ilgisi olmadığına da işaret etti. Her büyük depremden sonra artçı deprem oluştuğunu da belirten Kalafat, ''İlk büyük depremde eviniz yıkılmadıysa, kendinizi balkondan, camdan aşağı atmanıza gerek yok. İlk büyük depremde yıkılmayan binanız, artçı depremle de yıkılmaz'' dedi.

Kaynak: AA