Dpü'de Mezuniyet Sevinci

Dpü'de Mezuniyet Sevinci

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin (Dpü) Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarından Mezun Olan 6 Bin 16 Öğrenci, Törenle Diplomalarını Aldı.

Dpü'de Mezuniyet Sevinci

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nin (DPÜ) fakülte ve meslek yüksek okullarından mezun olan 6 bin 16 öğrenci, törenle diplomalarını aldı.

Merkez Kampüsü'nde düzenlenen mezuniyet törenine Vali Yardımcısı Günay Özdemir, Milletvekili Alim Işık, protokol mensupları, öğretim görevlileri, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

Törende bir konuşma yapan DPÜ Rektörü Güner Önce, " Üniversitemizde bugün itibariyle 3 bin 336 önlisans, 2.501 lisans, 279 lisansüstü (yükseklisans ve doktora) öğrencisi olarak toplam 6.116 öğrencimizi mezun etmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitemizin kurulduğu 1992 yılından sonra mezun ettiğimiz öğrencilerimizin sayısı ise 27 bin 55 önlisans, 25 bin 268 lisans ve 2.291 lisansüstü olmak üzere toplam 54 bin 614'dür. Her geçen yıl üniversitemizin gelişmesine paralel olarak daha çok öğrenci alarak onlara en iyi eğitim ve öğretimi vermek ve iş dünyasına kazandırmak bizim asıl hedefimiz olmaktadır. Kuruluşunun 16. yılında yaklaşık 30 bin öğrenciye nitelikli eğitim veren üniversitemiz, her bakımdan geldiği düzeyden gurur ve mutluluk duymaktadır. Geçtiğimiz öğretim yılında bizi çok mutlu eden bir olay da, üniversitemizde Tıp Fakültesinin kurulmuş olmasıdır. Diş Hekimliği Fakültesi kurulması için de başvurumuzu yakında yapıyoruz. Hepimiz, her şeyin başında iyi eğitimin geldiğinin bilincindeyiz. Yükseköğretimde okuma şansını elde eden öğrenci sayısı ne kadar fazla olursa ülke kalkınmasında o kadar hızlı yol alırız. Bunun için de devletimizin ve toplumumuzun tüm kesimlerinin desteği çok önemlidir. Üniversiteler, bulundukları yörelerin sosyo-ekonomik yönden lokomotifleridir. Gelişmeleri için en büyük kaynaktır. Aynı zamanda, öğrenciler bulundukları ilde mutlu olmuşlarsa, o ilde yaşayan herkesten gereken ilgiyi görmüşlerse o merkezler tanıtım yönünden de büyük yol alırlar. Umarım Kütahya merkez ve ilçelerinde yıllarını geçiren öğrencilerimiz buralardan mutlu bir şekilde ayrılıyorlar ve buraları her zaman özlemle anacaklar ve fırsat buldukça ziyaret de edeceklerdir. Biz üniversite olarak, iyi eğitim öğretim görmüş olan, geleceğe ümitle bakan, sosyal olarak gelişmiş, araştırmacı, çalışkan ve girişken, demokratik, laik, sosyal hukuk devletine sahip çıkan, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı gençler yetiştirmenin gayreti içinde olduk. Bunda başarılı olduğumuza da inanıyorum. Öğrencilerimizin her bakımdan iyi yetişmesi için elinizden gelen çabayı gösterdiğinize inanıyorum. Onları kendi çocuğunuz veya kardeşiniz gibi kabul ettiniz. Onları anlamaya, destek olmaya çalıştınız. Üniversite yıllarınızı başarılı ve mutlu bir şekilde geçirmeniz için elimizden gelen her türlü imkanı sağlamaya çalıştık. Sizlerin neşesi, mutluluğu bizlerin mutluluğu oldu. Bundan sonraki başarılarınızla da mutluluk duyacağız. Sizlerden dileğim, sürekli olarak kendinizi yenilemeniz, bilim ve teknolojiyi takip etmeniz ve çok çalışmanızdır. Ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin ötesine taşıma yükü artık sizlerin de omuzlarındadır. Hepinizin bu yolda başarılı olacağınıza inanıyorum" dedi.

Dereceye giren öğrencilere ödül ve diplomaları, protokol mensupları tarafından takdim edildi. Öğrenciler, keplerini fırlatarak mezuniyetlerini kutlarken, bazı öğrenci velileri duygulanarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Tören, mezuniyet pilavının ikram edilmesiyle sona erdi.

(EFE) 13.06.2008 20:24 TSİ

Kaynak: İHA