DP'nin Yeni Genel Başkanı Soylu

DP'nin Yeni Genel Başkanı Soylu

Demokrat Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresinde Genel Başkanlığa Süleyman Soylu Seçildi. Soylu, 3'ncü Tur Oylama Sonucunda En Yakın Rakibi Çağrı Erhan'ı Geride Bırakarak Yarışı Göğüsledi.

DP'nin Yeni Genel Başkanı Soylu

Demokrat Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkanlığa Süleyman Soylu seçildi. Soylu, 3'ncü tur oylama sonucunda en yakın rakibi Çağrı Erhan'ı geride bırakarak yarışı göğüsledi.

Demokrat Parti'de 22 Temmuz seçimlerinin ardından yapılan ilk olağanüstü kongre yeni genel başkanını belirledi. DP'de uzun süredir devam eden emanetçi tartışmalarının gölgesinde yapılan 4. Olağanüstü Büyük Kongre'de 16 aday olsa da yarış eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in desteklediği Süleyman Soylu ile Mehmet Ağar'ın desteklediği Çağrı Erhan arasında yaşandı.

Kongrede, ilk iki turda adaylar gerekli olan 606 rakamına ulaşamayınca yarış 3'ncü tura kaldı. Bu turda yapılan oylamada, Süleyman Soylu 529 oy alarak DP'nin yeni genel başkanı oldu. En yakın rakibi Çağrı Erhan ise 271 oyda kaldı ve yarış dışı kaldı. 3'ncü tura 805 delege katıldı. Çağrı Erhan ise sonuçlar ilan edilmeden önce kısa bir konuşma yaparak, yeni yönetime başarılar diledi ve kongreye katılan delegelere teşekkür etti.

-SOYLU: "İKTİDARA YÜRÜYECEĞİZ"-

DP Genel Başkanlığına seçilen Soylu da bir teşekkür konuşması yaptı. DP'yi iktidar yapacağını ifade eden Soylu, şunları söyledi:

"Partiyi büyüterek, hiç kimseyi ötelemeyerek, bu partinin içerisine demokrasiyi tekrar ama bir milim bile sapmadan getirerek, Türkiye'de iktidara yürüyeceğiz. Ben size zorluk, çalışma, sadece ve sadece bu partiyi yerel seçimlerde başını yukarıya doğru getirmek için yeniden parti tabanımızın üzülmemesi için çalışma vaad ediyorum. Bu kongrenin mağlubu, galibi yoktur; galibi bütün arkadaşlarımızdır." Soylu kongreye katılan delege ve partililere de teşekkür etti.

Ankara Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda saat 10.00'da başlayan kongre, geç saatlere kadar sürdü. Genel başkan seçiminin ardından kongrede DP Genel İdare Kurulu ve Merkez Karar Kurul ve Yüksek Haysiyet Divanı üyeleri seçilecek.

-SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?-

DP'nin yeni Genel Başkanı Soylu, 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Plevne Lisesi mezunu olan Süleyman Soylu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdi. Meslek yaşamına 1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Aracı Kurumları'nda başlayan Soylu, halen 1995 yılında kendi kurduğu şirketinde yöneticilik yapıyor.

Süleyman Soylu, siyasi yaşamına 1987 yılında DYP İstanbul İl Gençlik Kolları'nda başladı. Soylu, 1987-1990 yılları arasında, DYP İstanbul İl Gençlik Kolları'nda Yönetim Kurulu üyeliği ve teşkilat başkanlığı görevini yaptı. 1995 yılında ise DYP Gaziosmanpaşa yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

17 Temmuz 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe başkanlığına seçilerek, Türkiye'nin en genç ilçe başkanı oldu. Soylu, daha sonra DYP'den Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı oldu. 1999 yılında yapılan DYP İstanbul İl Başkanı seçilen Soylu, bu görevinden 2002 genel seçimlerinde aday olmak için ayrıldı. (ANKA)

(EKİP/GB)