DP Genel Başkanı Uysal Açıklaması

DP Genel Başkanı Uysal Açıklaması

"İnsanlarımızın hak ve özgürlüklerini asla bölücü başı ile müzakere etmek gibi Türkiye'nin bir hakkı yoktur. Muhatap alacağımız bu ülkenin vatandaşlarıdır"

DP Genel Başkanı Uysal Açıklaması

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, "İnsanlarımızın hak ve özgürlüklerini asla bölücü başı ile müzakere etmek gibi Türkiye'nin bir hakkı yoktur. Muhatap alacağımız bu ülkenin vatandaşlarıdır" dedi.

Uysal, memleketi Afyonkarahisar'da bir düğün salonunda partisince düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin pekçok aşamaları geçerek bugünlere geldiğini, kıt kanaat imkanlara sahip olduğu dönemleri geride bıraktığını söyledi.

Kem gözlerin gözünü diktiği bu coğrafyada, Türkiye'nin bütün varlığıyla beraberliğini, birliğini tescillemek durumunda olduğunu belirten Uysal, şöyle konuştu:

"Bunu yapabilmemizin de yolu, geçmişte Osmanlı'dan edindiğimiz tecrübeyle, hangi meselemizi Avrupa başkentleri ile müzakere etmişsek o kolumuzun koptuğunu iyi biliyoruz. Bugün de insanlarımızın hak ve özgürlüklerini hiçbir şekilde, asla bölücü başı ile müzakere etmek gibi Türkiye'nin bir hakkı yoktur. Muhatap alacağımız bu ülkenin vatandaşlarıdır."

Türkiye'nin, var olan pozisyonunu süratle gözden geçirerek, kendi varlığını, ulusal birliğini takip etmek durumunda olduğunu ifade eden Uysal, bunun da ölçüsünün belli olduğunu söyledi.

Uysal, ülkenin birliğini ve beraberliğini satacak hiçbir adımın yanında, Türkiye'nin bulunabilme imkanının olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:  

"İşte bu meselelerin çözümünü demokraside görüyoruz. Bu ülkenin milli birliğinin çözümünü demokraside görüyoruz. Ulusal birliğimizin teminatını demokraside görüyoruz. Milli güvenliğimizin teminatını demokraside görüyoruz. O nedenle demokrasiyi çözüm üretme kapasitesini daha da yukarılara çıkartarak, Türkiye yoluna devam etmek durumundadır. Dar kalıplara hapsedilmiş bir Türkiye'yi bu dar dehlizlerden çıkartacak huzur, anayasa meselesidir." - Afyon