Dp Genel Başkanı Soylu: "Türkiye'nin Fransa'dan Beklentisi Kendisine Köstek Değil Destek Olmasıdır"

Dp Genel Başkanı Soylu: "Türkiye'nin Fransa'dan Beklentisi Kendisine Köstek Değil Destek Olmasıdır"

Demokrat Parti (Dp) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Fransız Ulusal Meclisi'nde Anayasa Değişikliği Kapsamında Türkiye'nin AB Nihai Üyeliğini, Otomatikman Referanduma Götüren Maddenin Kabul Edilmesini Üzüntüyle Karşıladığını Belirtti.

Dp Genel Başkanı Soylu:

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Fransız Ulusal Meclisi'nde anayasa değişikliği kapsamında Türkiye'nin AB nihai üyeliğini, otomatikman referanduma götüren maddenin kabul edilmesini üzüntüyle karşıladığını belirtti. Soylu, "Fransa'nın, Türkiye'nin AB üyelik hedefini ve bu bağlamda müzakere sürecini sürekli olarak baltalamaya çalışması AB'nin gelecekteki küresel vizyonu çerçevesinde tamamen öngörüsüz ve kısır bir davranıştır" dedi.

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1963 Ankara Antlaşması'ndan itibaren başlayan ve istikrarlı bir şekilde müzakere aşamasına kadar gelen AB maratonunun, bu türden yanlı ve çifte standart içeren yaklaşımlar nedeniyle kesintiye uğrayabileceğini kaydetti. Türkiye'de kamuoyunda AB üyeliğine yönelik karşıt görüşlerin bu girişimler nedeniyle artacağını söyleyen Soylu, "Türkiye'nin Fransa'dan beklentisi kendisine köstek değil, destek olmasıdır. Bu bağlamda Fransa, Türkiye'nin AB üyeliğinin Fransa ve Avrupa'nın İslam dünyasıyla ilişkilerine de katkıda bulunacağı düşünülmelidir. Fransa, Türkiye'nin bu süreçten koparılmasının en çok Avrupa'ya zarar vereceğini dikkate almalıdır" diye konuştu.

Çoğunluğu Müslüman, çağdaş, demokratik ve laik bir Türkiye'nin, ABD'nin güç kullanarak dönüştürmeye çalıştığı Ortadoğu'da AB'nin bölgedeki yumuşak gücüne güç katarak bölgesinde dönüşüme önayak olacağını belirten Soylu, "Fransa için makul olanı, söz konusu tasarı Senato'ya geldiğinde rasyonel beklentiler doğrultusunda değişikliğe giderek Türkiye ile ilgili referandum şartını kaldırması ya da en azından Cumhurbaşkanı'nın inisiyatifine bırakmasıdır" dedi.

Böyle bir kararın alınacağı bir dönemde gündemin kısır tartışmalarla meşgul edildiğini dile getiren Soylu, "Hükümet, Fransız Hükümeti nezdinde karar organı üzerinde etkisi olabilecek girişimlerde bulunacağına, değerler üzerinden yürüttüğü kısır politikasını sürdürmüştür" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Soylu, hükümeti ve tüm ilgili kurumları Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini baltalayabilecek böyle bir kararın geri çekilmesi için göreve davet etti.

(TB-NÇ-Y)

Kaynak: İHA