Dp Genel Başkanı Soylu'nun Rize Ziyareti

Dp Genel Başkanı Soylu'nun Rize Ziyareti

Demokrat Parti (Dp) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Demokrat Parti'nin Milletle Beraber Hareket Etmekten Başka Bir Yol Haritasının Bulunmadığını Söyledi.

Dp Genel Başkanı Soylu'nun Rize Ziyareti

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Demokrat Parti'nin milletle beraber hareket etmekten başka bir yol haritasının bulunmadığını söyledi.

Partisinin Çayeli İlçe Kongresi'ne katılmak üzere Rize'ye gelen DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, kongrenin ardından il merkezinde esnaf ziyaretleri yaptı. Daha sonra Tek-Gıda İş Sendikası Salonu'nda sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile biraya gelen Soylu, Türkiye siyasetini değerlendirdi. DP'nin mevcut siyasi partilerden farklı bir parti olduğunu söyleyen Soylu, "Demokrat Parti'yi bugünkü siyasi partilerden ve siyasi anlayıştan ayıran tek bir şey vardır. Demokrat Parti samimi demokrattır. Demokrat Parti'nin önünde tek bir kaşık vardır. Demokrat Parti, Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi gibi sağ felsefelerin tek bir kaşığı vardı. Bu kaşık millet kaşığıdır. Bu kaşık demokrasi kaşığıdır. Başka bir kaşık yoktur. Başka bir gücü de yoktur. Milletle beraber hareket etmekten başka bir yol haritası da yoktur" dedi.

Ülkedeki tek hakiki iradenin millet iradesi olduğunu vurgulayan Soylu, "1938'den sonra 1946'ya kadar Türkiye'de baskıcı, totaliter, bir yönetim anlayışını ortaya koyanlara karşı birileri çıkıp 'Hayır kardeşim bu milleti rahat bırakın. Bu milletin hakkı hukuku var' dediler. Bu milletin hakkını ve hukukunu bir şekilde koruyabilmek ve dünyadaki gelişmeleri bu millete yaşatabilmek için kafa kaldırdılar. Devletin ortaya koyduğu baskıcı siyaset anlayışına karşı kafa kaldıramayacaksınız. Bunlara karşı kim direniyor? Yine bu devletin ve milletin sahipleri. Celal Bayar ve Adnan Menderes gibi insanlar" diye konuştu.

Türkiye'de merkez sağın tanımında yanlışlıklar yapıldığını savunan Soylu, şöyle konuştu:

"Merkez sağı tarif ederken sönük olarak hep birilerinin güdümünde olarak tarif etmek, hep birilerine muhtaç bir anlayış gibi tarif emek yanlıştır. Merkez sağın temel kodlarında ve merkez sağın yapısında milletin inadı vardır. Devletin baskısına, devletin zulmüne, devleti dışardan ve içerden yönlendirmek isteyen insanların tarzına karşı direnen bir yapı vardır. 'Yeter söz milletindir' demek; köydeki insanların haklarının savunulması demektir. Fabrikada çalışan bir işçinin kafasını kaldırarak bir ülkenin valisi kadar, bir ülkenin bakanı kadar hakkının olduğunu anlatabilen bir iradenin adıdır." DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, daha sonra Rize'de yayın yapan bir televizyon kanalında programa katıldı.

(GF-MU-NÇ-Y)

Kaynak: İHA