Dp Genel Başkanı Soylu: "Büyük Alışveriş Merkezleri Esnafın Gelirine Ortak Oldu"

Dp Genel Başkanı Soylu: "Büyük Alışveriş Merkezleri Esnafın Gelirine Ortak Oldu"

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, Türkiye'de Küreselleme Olgusunun Esnafı Devreden Çıkardığını Söyledi.

Dp Genel Başkanı Soylu:

Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, Türkiye'de küreselleme olgusunun esnafı devreden çıkardığını söyledi.

Soylu, yurt gezileri çerçevsinde Edirne'nin Keşan ilçesine geldi. Soylu, vatandaşların yanı sıra Ticaret ve Sanayi Odası'nda oda ve borsa yöneticileri ile de görüştü.

Küreselleşme olgusunun içinde esnafın bir bir yok olduğunu söyleyen Soylu, büyük şehirler ile orta ölçekli şehirlerde büyük alışveriş merkezlerinin esnafın gelirine ortak olduğunu kaydetti. Soylu, Çanakkale'den başlattığı yürüyüşü Edirne'de sürdürdüğünü belirterek, esnafın siftah yapmadan işyerini kapattığını; ancak esnaf ve sanayi kuruluşlarının Türkiye'de güçlü olduğunu ve her şeye rağmen ayaklarının üzerinde durduğunu söyledi.

Soylu, Trakya'da birçok tarlanın özellikle yabancı menşeli bankalara ipotek edildiğini bundan da vatandaşların sıkıntı duyduğunu belirterek, "Acaba başımıza bir şey mi getirecekler, bir dert mi açacaklar, bir bela mı açacaklar, diye endişe duyuyorlar. Bunu da hissediyorum; ama şuna emin olun: Bu düşünülürse Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin zaaf içinde olduğu düşünülür. Bu devlet de büyük bir devlettir, bu millet de büyük bir millettir. Bu ülkede böyle bir tedirginliğe düşmenin gereği yok. Biz Avrupa'nın tam göbeğinde olmalıyız. Teslimiyet içinde değiliz. Bizim onlardan alacaklarımız var. Onların da bizden alacakları var. Ama kapanmacı, ulusalçı veya tam teslimiyetçi bir anlayış içinde değiliz. Türkiye'nin yüksek çıkarlarını düşünen bir anlayışla beraber Türkiye bir noktaya oturabilmelidir. Küreselleşmenin tehditlerini iyi algılamalıyız. Zaaflarının da Türkiye açısından iyi değerlendirmeliyiz." dedi.

AK Parti Hükümeti'nin dış borcu 220 milyar dolardan 480 milyar dolara çıkardığını da anlatan Soylu, şöyle devam etti: "Türkiye'nin varlıkları ve zenginlikleri vardır. Biz bunu 2 yıl içinde düzeltiriz. Türkiye'yi tekrar kendi rayına oturturuz. Dışarıda taviz vererek içeride mevzi kazanmaya çalışıyorlar. Korkumuz budur. Türkiye'nin güçünü sıkıntıya sokmaya çalıyorlar. Neden? Çünkü içeride birilerini dövmek için. İçeride birileri onları dövmeye çalışıyor; ama olan vatandaşa oluyor."

Önümüzdeki günlerde Türkiye'yi hayrete düşürecek bir ekonomik eylem planını açıklayacaklarının da kaydeden Soylu, "Türkiye'nin çok yakından tanıdığı, Trakya'nın da çok seveceği bir eylem planı hazırlıyoruz. Üç ayda 3 büyük proje, 7 ayda 7 büyük proje ve 40 ayda da 40 büyük projeyi ortaya koyacağımızı Türkiye'ye yakında açıklayacağız." şeklinde konuştu.

Soylu, yarın Tekirdağ'da ziyaretlerde bulunacak.