Dp Genel Başkanı Soylu Bandırma'da

Dp Genel Başkanı Soylu Bandırma'da

Demokrat Parti (Dp) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti'nin Kapatılmasıyla İlgili Ortaya Koyduğu İddianameyle Yürütmenin Devreden Çıktığını Savunarak, "Şimdi de Yasama Devreden Çıkmıştır.

Dp Genel Başkanı Soylu Bandırma'da

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili ortaya koyduğu iddianameyle yürütmenin devreden çıktığını savunarak, "Şimdi de yasama devreden çıkmıştır. Yürütmenin yasamaya, yasamanın yürütmeye, yasamanın yargıya, yargının yürütmeye, yürütmenin yargıya müdahale ettiği bir süreç Türkiye'yi sistem krizinin eşiğine taşımıştır" dedi.

DP Lideri Süleyman Soylu, akşam saatlerinde geldiği Balıkesir'in Bandırma ilçesinde parti otobüsüyle şehir turu atarak halkı selamladı. DP İlçe Başkanlığı'nda partililerle bir araya gelen Soylu, düzenlediği basın toplantısında Türkiye gündemine yönelik açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin bir sistem krizinin eşiğine geldiğini öne süren Soylu, "Türkiye'deki duruma bir yönetim beceriksizliğin ürünüdür. Bugün işsizliğin, ekonomideki bozukluğun sosyal endişenin temel nedeninde Başbakan'ın ortaya koyduğu politikalar vardır. Ama sadece bu kadar değil. Bir tarafta bundan nemalanan, değerler üzerinde siyasetin bir tarafında sabit olarak durmaktan keyif alan, normal yollardan iktidara geleceğine inanmayan ancak anti demokratik bir takım metodlarla iktidara gelebileceğine inanan CHP Lideri Sayın Baykal'da gerginliğin ikinci tarafıdır. Laikliğin siyasallaşması, dinin siyasallaşması, milliyetçiliğin siyasallaşması gibi Türkiye'yi bir dar üçgene hapseden, Türkiye'nin zenginliklerini yok etmeye çalışan bir anlayışı, Türkiye'nin demokrasisini bertaraf etmeye çalışan bir anlayışı ortaya koyan ana muhalefet ve iktidar partisi ile Anayasa Mahkemesi'nde iptal edilen 10. ve 42. maddelerle ilgili olarak 'Ben de anayasa değişikliğinden hasat elde ederim' düşüncesinde olan diğer muhalefet partisi bugün ülkedeki gerginliğin baş sorumlusudurlar. 14 Mart'ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın ortaya koyduğu iddianameyle yürütme devreden çıkmıştır. Şimdi de yasama devreden çıkmıştır. Yürütmenin yasamaya, yasamanın yürütmeye, yasamanın yargıya, yargının yürütmeye, yürütmenin yargıya müdahale ettiği bir süreç Türkiye'yi sistem krizinin eşiğine taşımıştır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı iddianameyi ortaya koyduğu zaman 'Hemen erken genel seçime gidilsin' dedik. Çünkü Türkiye 4-5 ay bu sistem krizini taşımayacaktır. Ama o zaman zannettiler ki 'Demokrat Parti alelade öneride bulundu. Demokrat Parti'nin yaptığı öneri acaba bizde bundan fırsat sağlayabilir miyiz? diye bir öneridir'. Ben siyasi partinin kapatılmasından fırsat sağlamayı siyasi ahlaksızlık olarak değerlendiririm. Biz siyasi partilerle onların yapamadıkları üzerinden mücadeleyi, millete daha iyi bir hizmeti getirebilme üzerinden bir siyaset yapan ve demokrasiden bir milim ayrılmayan bir siyaset anlayışın sahibiz" dedi.

Parti binasındaki toplantının ardından DP Lideri Soylu, onuruna düzenlenen akşam yemeğine katıldıktan sonra Bandırma'dan ayrıldı.

(MEY-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA