DP Genel Başkanı Gültekin Uysal Açıklaması

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal Açıklaması

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal Açıklaması
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

Aday adaylarını tanıtmak ve üç ilçe seçim bürosunun açılışına katılmak üzere İzmir'e gelen Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.
ORTADOĞU COĞRAFYASINDA ŞAH DEĞİL MAT...

Aday adaylarını tanıtmak ve üç ilçe seçim bürosunun açılışına katılmak üzere İzmir'e gelen Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

ORTADOĞU COĞRAFYASINDA ŞAH DEĞİL MAT OLUNDU

Uysal, Türkiye'nin yürüttüğü dış politikanın iflas ettiğini, Suriye ve Irak'ın bölünmesine yol açtığını ve Ortadoğu coğrafyasında şah olmak amacıyla çıkılan süreçte mat olunduğunu söyledi. Gültekin Uysal, Türkiye'nin başta siyaset olmak üzere biran evvel yapısal dönüşümünü tamamlamak zorunda olduğunu anlattı.

ŞIVAN PERVER İÇİN DÖKTÜKLERİ GÖZYAŞINI ŞEHİTLER İÇİN DÖKMEMİŞLERDİR

Gültekin Uysal, geçici sükunet halini eleştirdikten sonra Diyarbakır'da gerçekleşen ve Barzani ile Kürt sanatçı Şıvan Perver ile gerçekleşen buluşmayı sert bir dille eleştirdi: "Hakkari'de hükmü geçmeyen bir devletin büyük devlet olma hakkı yoktur. Diyarbakır'da gördük ki, Şivan Perver'e döktükleri gözyaşını bu ülkenin şehitlerine dökmemişlerdir."

HALK MEMNUN DEĞİL

Bugünün Türkiyesinden ne halkın ne de kendilerinin memnun olmadığını dile getiren Uysal, şöyle konuştu: "Türkiye'nin dış politikası dışişleri değil düşişleri bakanlığı haline getirildi. İzledikleri politikaların Suriye ve Irak'ta neticeleri ortadadır. Arabuluculuk yapmaya teşebbüs ettiğimiz dış politikayla beraber Ortadoğu coğrafyasında şah olmak maksadıyla çıkılan bu güzergahta mat olunmuştur. Bugün Türkiye kırmızı çizgilerimiz olarak beyan ettiği ne kadar kırmızı çizgisi varsa bu iktidar eliyle hepsini 2003 yılından itibaren yoklukla malul hale getirmiştir." Türkiye'nin yürüttüğü dış politikanın, Suriye ve Irak'ı bölen bir dış politika olduğunu anlatan Uysal, şunları söyledi: "Milletimiz için güvenli, iç istikrarı ve ulusal güvenliği esas alarak dış politikayı belirlememiz gerekirken; bugün siyasi ve şahsileştirilmiş, ahbap-çavuş ilişkileriyle oluşturulmuş ticari birtakım metotlarla Türkiye'nin dış politikası maalesef belirlenmiş durumdadır. Türkiye'nin kendi geleceğini salim kurabilmesi için Türkiye'nin yapısal dönüşümünü başta siyasetten başlayarak gerçekleştirmesini ümit ediyoruz. Türkiye gerçek gündemiyle maalesef karşı karşıya değildir. Yüksek gerilim hattında bir siyaset izlenerek, kolay yolla insanlar kutuplaştırılarak siyaset yürütülerek önümüzdeki seçimlerden sonuç alınmak istenmektedir. Bugünün Türkiyesi'nden meclisteki partiler ve vekiller memnundur ama halkımız memnun değil, biz memnun değiliz."

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, demokratikleşme sürecinin de sadece kısa süreli bir sakinlik dönemi olduğunu ve PKK'nın talepleri doğrultusunda oluşturulduğunu kaydetti.

TÜKENMİŞLİK VE ÇARESİZLİK SENDROMU

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Türkiye'nin yürüttüğü yanlış politika nedeniyle değerli yalnızlık değil tükenmişlik sendromu yaşadığını savunarak, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Barış süreci denilen ama toplamda çok kısa vadeli bir sükunet halinin başta yerel, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri hedeflediği ortadadır. Ama iktidar kendi adına bu adımları atarken, PKK'nın da bunu bir eşik olarak kullandığını,Suriye'nin kuzeyinde AKP'nin dış politikasının neticesi olarak, ne Türkiye'nin ne Suriye'nin müdahale edebildiği PKK'nın kurşun atmadan sahip olduğu bir bölgenin oluştuğunu üzülerek görmekteyiz. PJAK unsurlarını da buraya yığdığı kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Öcalan'ın hamiliğine bıraktığınız bir bölgeyi bugün Barzani üzerinden gerçekleştirir hale geldiniz."

Türkiye'nin hiç bu kadar yalnızlaşmadığını anlatan Uysal, şöyle konuştu: "Değerli yalnızlık olarak Türkiye'ye sunulan bu hal olsa olsa tükenmişlik, çaresizlik sendromunun tezahürüdür. Ne Barzani'nin hamiliğinde ne Öcalan'ın hamiliğinde muhatap olma imkanımız yoktur. Türkiye'yi kimlikler üzerinden tanımlama yapmadan topyekün demokratikleştirilmesi üzerinden hareket ederek, hak ve hürriyetleri teminat altına alarak, Türkiye'yi etnik bir siyasete mahkum etmeden yol almalıyız. Türkiye'nin demokratikleşme noktasından uzaklaştığını görüyoruz. Dünden bugüne ortaya çıkan meseleler de zaten ruhuyla demokrasiyi içselleştirmemiş insanların Türkiye'yi bir dayatmayla karşı karşıya bıraktığını görüyoruz. " - İZMİR

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal Açıklaması

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title