Dostluk Projesine Gürcü Engeli

Dostluk Projesine Gürcü Engeli

Ankara'da faaliyetlerini sürdüren Bizim Ahıska Kültür Derneği'nin girişimleri sonucu, Ardahan Üniversitesi ile Ahıska Üniversitesi, 'Geçmişten Geleceğe Uzanan Dostluk Köprüsü' projesi hazırladı.

Dostluk Projesine Gürcü Engeli

Ankara'da faaliyetlerini sürdüren Bizim Ahıska Kültür Derneği'nin girişimleri sonucu, Ardahan Üniversitesi ile Ahıska Üniversitesi, 'Geçmişten Geleceğe Uzanan Dostluk Köprüsü' projesi hazırladı. Bu kapsamda üniversitenin daveti üzerine Ahıska'ya gitmek isteyen çoğu üniversite öğrencisi 45 kişilik kafileye Gürcistanlı yetkililer, ülkeye giriş izni vermedi. Bir Gece Posof'ta konuk edilen grup, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girmesiyle bugün Gürcistan'a geçti.

Dostluk adına Ankara'dan yola çıkarak Ardahan'a gelen ve asılları Ahıskalı 45 kişilik ekip, 28 Kasım Cumartesi günü saat 16.30'da Ardahan'ın Posof İlçesi'ndeki Türkgözü sınır kapısından Gürcistan'a girmek sitedi. Gürcü yetkililer 45 kişiyi 4 saat sınırda bekleterek, 'Milli Eğitim Bakanlığından yazınız yok' diyerek ülkeye girişlerine izin vermedi.

Ahıska Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Roin Kavralishvili sınıra kadar gelerek 45 kişinin üniversitenin davetlisi olduğunu belirtmesine rağmen kafilenin girişlerine izin verilmedi. Geçişlerine izin verilmeyen kafile Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ve Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu tarafından İlçe merkezine getirilerek burada konuk edildi.

BAKANLIK DEVREYE GİRDİ

Yaşanan bu olayın ardından Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ve Yurt dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı durumu ilgili makamlara bildirerek, sorunun çözümü için çaba harcadı. Türk Dışişleri Bakanlığı ve Tiflis Büyükelçiliği'nin girişimleri kısa sürede sonuç verdi. Ahıskalı öğrenciler bir gece Posof'ta misafir edildikten sonra bugün öğlen saatlerinde sınıra giderek, gecikmeli de olsa Gürcistan'a alındı. - Posofardahan

Kaynak: DHA