Dostluk Barajı'nın etüt çalışmaları başladı
Haberler » Güncel » Haber

Dostluk Barajı'nın etüt çalışmaları başladı

Türkiye ile Suriye'nin Asi Nehri üzerinde kurmayı planladığı Dostluk Barajı için 20 yıl aradan sonra etüt çalışmaları başladı.

Dostluk Barajı'nın etüt çalışmaları başladı

Türkiye ile Suriye'nin Asi Nehri üzerinde kurmayı planladığı Dostluk Barajı için 20 yıl aradan sonra etüt çalışmaları başladı.

En son Halep Olimpiyat Stadı'nın açılışı için Suriye'ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in gündeme getirdiği Dostluk Barajı'nda ilk olumlu adım atıldı.

Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürlüğü'ndeki mühendislerden oluşan 6 kişilik ekip Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçerek Suriye'ye gitti.

Bir bölümü Suriye tarafında bir bölümü de Türkiye topraklarında olacak Dostluk Barajı'nın her 2 yakasında da çalışmalarını yürüten DSİ, Asi Nehri'nden beslenecek barajın suyundan ve üreteceği enerjisinden 2 ülkenin faydalanmasını planlıyor.

Lübnan dağlarında doğan Asi Nehri, Suriye topraklarından geçerek, Hatay'ın Hacıpaşa Mevkiinde Türkiye'ye ulaşıyor. Asi, Hatay'ın Samandağ İlçesi'nden de Akdeniz'e dökülüyor.

380 kilometre uzunluğundaki Asi'nin 100 kilometrelik bölümü Türkiye topraklarından geçiyor. Nehrin 22 kilometrelik bölümü ise Türkiye ile Suriye'nin ortak sınırını oluşturuyor. Asi Nehri'nin yıllık su miktarı ise 1,2 milyar metreküp.

ETÜT ÇALIŞMASI 10 GÜN SÜRECEK

DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Hatay 63 Şube Müdürü Ali Şensöz, Suriye'ye giden ekibin bir hafta 10 gün kadar bir süre ile Türkiye ile Suriye sınırında Asi Nehri üzerinde kurulacak Dostluk Baraj için Suriye tarafındaki bölümünde çalışma yapacağını söyledi.

Bir ekiplerinin de Türkiye tarafından Hatay'ın Hacıpaşa mevkiinde Suriye ile sınıra sıfır noktasındaki Dostluk Barajı'nın yapılacağı alanda çalışmalara başladığını aktaran Şensöz, etüt çalışmalarının ardından Suriyeli yetkilerle yeniden oturulup hazırlanan çalışmalar üzerinde görüşmeler yapılacağını aktardı.

20 YIL ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ

Türkiye Suriye sınırının 22 kilometrelik bölümünü oluşturan Asi Nehri yılın belirli dönemlerinde neden olduğu taşkınları ortadan kaldıracak önlemlerin belirlenmesi için 1989 yılında her iki ülkenin yetkililerden oluşan bir komite kurulmuştu.

Kurulan komite Asi Nehri'nin sınırı oluşturduğu bölgelerde meydana gelen kıyı oyulmalarının ve taşkınların çözümü kavuşması için bir rapor hazırladı. Aynı komite Asi Nehri Sulama ve Taşkın, Enerji Projesi ilk inceleme raporu adlı çalışmasını Dış İşleri Bakanlığı'na gönderdi.

Bu rapor içerisindeki önerilerinden biri de Asi Nehri'nin ortak sınır oluşturduğu Hacıpaşa mevkiinde bir baraj kurulması olmuştu. Ancak o dönemlerden sonra iki ülke arasında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan yüzünden ilişkiler gerilince Dostluk Barajı raporlarda kalmıştı.

Suriye ve Türkiye arasında son yıllarda gelişen iyi ilişkiler Dostluk Barajı'nı yeniden gündeme getirdi.

2007 yılı Nisan ayının ilk haftasında Halep Olimpiyat Stadı'nın açılışı için Suriye'ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad görüşmesi esnasında konuşulan Dostluk Barajı bu görüşmenin ardından yeni bir ivme kazandı.