Dostlar Tiyatrosu'ndan Mansiyon Ödülüne Protesto

Dostlar Tiyatrosu'ndan Mansiyon Ödülüne Protesto

Genco Erkal'ın Yazıp Yönettiği, Müziklerini Fazıl Say'ın Yaptığı 'Sivas 93' Oyununun Afife Ödülleri'nde Mansiyon Ödülüne Değer Bulunması, Dostlar Tiyatrosu Tarafından Protesto Edildi. 39 Yıldır Tiyatroya Emek Veren Dostlar Tiyatrosu'nun, Geçen Yıl Amatör Bir Tiyatro Topluluğuna Verilen Ödüle Layık Görülmesini Eleştiren Genco Erkal, "Oyunumuzun Müziklerini Yapan Fazıl Say da En İyi Müzik Dalında...

Dostlar Tiyatrosu'ndan Mansiyon Ödülüne Protesto

Genco Erkal'ın yazıp yönettiği, müziklerini Fazıl Say'ın yaptığı 'Sivas 93' oyununun Afife Ödülleri'nde mansiyon ödülüne değer bulunması, Dostlar Tiyatrosu tarafından protesto edildi. 39 yıldır tiyatroya emek veren Dostlar Tiyatrosu'nun, geçen yıl amatör bir tiyatro topluluğuna verilen ödüle layık görülmesini eleştiren Genco Erkal, "Oyunumuzun müziklerini yapan Fazıl Say da en iyi müzik dalında adaydı. O da bize destek verdi ve adaylıktan çekildi. Afife Ödülleri'nin yöneticisi Haldun Dormen de bize hak veriyor" dedi.

Mansiyonun ödül olmadığını 'tam ödüle layık değil ama onu da anmadan geçmeyelim' anlamında verildiğini söyleyen Genco Erkal, bu ödülün Sivas'ta ölenlerin anısına saygısızlık olduğunu dile getirerek, "Mansiyon teselli armağanı gibi bir şeydir. Böyle bir nitelendirme bize çok ağır geldi. Biz yaptığımız işe çok saygı duyuyoruz. Çok önemli buluyoruz. Sivas'ta yitirdiğimiz insanların anısına böyle bir oyunu yaptık. Böyle nitelenmiş bir yarım ödülü kabullenmenin onların anısına saygısızlık olacağını, kendi yaptığımız işe karşı da bir saygısızlık olacağını düşünerek biz bu ödülü reddettik' diye konuştu.

Geçen yıl Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu adında amatör bir topluluğa verilen mansiyon ödülünün 39 yıldır tiyatroya emek veren Dostlar Tiyatrosu'na layık görülmesini içlerini sindiremediklerini ifade eden Erkal, "Bu ödüle bu sene bizi layık görmeleri bize çok yakışıksız geldi. O yüzden bu ödülü gidip almayı içimize sindiremedik. Gerekçelerimizi açıklayarak almak istemediğimizi bildirdik. Ayrıca, sanat çevresinden de çok büyük destek görüyoruz. Oyunumuzun müziklerini yapan Fazıl Say da bizimle tam bir dayanışma, görüş birliği içinde. O da en iyi müzik dalında adaydı, adaylıktan çekildi. Böyle bir protesto yaptık fakat bütün bu protestoya rağmen sanki böyle bir protesto olmamış, böyle bir ödül verilmemiş gibi hiç adını anmayarak yok sayanlar var. Bunu da sanatçıların emeğine büyük bir saygısızlık olarak görüyorum. Sanat camiası bütünüyle bize hak verdi. 3 hafta önce bu ödül açıklandığında'böyle bir şey olur mu? bu ne kadar ayıp bir şey' diyerek bütün arkadaşlar bize aynı görüşte olduklarını söyledi.

Dün yapılan açıklamalardan, bu Afife Ödülleri'nin yöneticisi Haldun Dormen de bize hak verdiğini söyledi. 'Yanlışlık olmuş, kötü bir niyet yoktu' dedi ama bir kere yapmış oldular' dedi.

Bazı çevrelerden de tepki aldıklarını dile getiren Erkal, "Onlar bu protestoyu yok saydılar. Haklı olarak ödüllerinin protesto edilmesini istemiyorlar. Dün akşam Robert Koleji'ndeki oyunumuz olmasaydı protestomu oraya gidip bizzat orada, ödül töreni sırasında yapmak isterdim. Siz ödül vermeye veya vermemeye haklıysanız bizim de ödülü kabul etmemeye hakkımız var. Çok doğaldır ve gerekçelerini açık açık koyuyoruz ortaya' şeklinde konuştu.

'Sivas 93' oyununun bugüne kadar 75 kez sahnelendiğini ve her oyunu ortalama 500 kişinin seyrettiğini söyleyen Genco Erkal, "Seyircinin büyük desteğini görüyoruz böyle giderse bu oyunu 2-3 sene oynarız" dedi.

(EC-HÖ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA