"Dostlar Arasında" Fotoğraf Sergisi Açıldı

"Dostlar Arasında" Fotoğraf Sergisi Açıldı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, 'Dostlar Arasında Türk-amerikan Diplomatik İlişkileri 1923-2007' Konulu Fotoğraf Sergisinin Açılışını Yaptı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ''Dostlar arasında Türk-Amerikan diplomatik ilişkileri 1923-2007'' konulu fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.

Türk-Amerikan Derneği'ndeki (TAD) serginin açılışına, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katıldı. Kendi fotoğraflarının da yer aldığı sergiyi gezen Demirel'e, Türk-Amerikan Derneği (TAD) Asbaşkanı Ali Kemaloğlu eşlik etti.

ABD Büyükelçisi Wilson, serginin açılışında yaptığı konuşmada, 9. Cumhurbaşkanı Demirel'e sergiye gelmesinden dolayı teşekkür etti ve ''Kendisinin gençlik yıllarında, genç bir devlet adamıyken çekilmiş fotoğraflarını görmekten keyif aldığını umuyorum'' dedi.

Sergilenen fotoğrafların binlerce fotoğraf arasından seçildiğini belirten Wilson, ABD başkanlık kütüphanelerinden ve ulusal arşivlerden fotoğrafların derlendiğini kaydetti.

''Fotoğrafların, iki ülke liderlerinin uzun yıllardır müttefik, dost ve meslektaş olduğunu ve ilişkilerin insancıl tarafını yansıttığını'' ifade eden Wilson, şöyle konuştu:

''Bu sergi, geçmişi değerlendirmek için bir fırsat olduğu kadar, aynı zamanda geleceğe bakmak için de bir fırsattır. Bizden sonra gelenler de 80 yıl sonra bugünün fotoğraflarına bakıp sergileyecekler ve bu fotoğraflarda, bizim ortak düşmanlara karşı yanyana duran müttefikler olduğumuzu, hep birlikte hem bölge hem de dünya için barış, refah ve özgürlük için mücadele ettiğimizi gösterecekler.''

Fotoğraf sergisinde aralarında Anadolu Ajansı'nın, ABD'nin eski başkanı Bill Clinton'ın Türkiye ziyaretine ilişkin bir fotoğrafının da bulunduğu, özel koleksiyonlardan ve arşivlerden alınan, 1923-2007 yıllarına ait 48 fotoğraf bulunuyor.

Kaynak: AA