Dönerciler: "Avrupa'da Kimsenin Döneri Yasaklamaya Hakkı Yok"

Dönerciler: "Avrupa'da Kimsenin Döneri Yasaklamaya Hakkı Yok"

Almanya'da Bazı Eyalet Yönetimlerinin 'Standardı Yok. Sağlıksız' Bahaneleriyle Döneri Yasaklama Girişimlerine Dönerciler Sert Tepki Gösterdi. Antalya'da 'I. Dünya Döner Kongresi'nde Bir Araya Gelen Döner Üreticileri, Almanya'ya Mesaj Gönderdi: "Döneri Kimsenin Yasaklamaya Hakkı Yok."

Dönerciler:

Almanya'da bazı eyalet yönetimlerinin 'Standardı yok. Sağlıksız' bahaneleriyle döneri yasaklama girişimlerine dönerciler sert tepki gösterdi. Antalya'da 'I. Dünya Döner Kongresi'nde bir araya gelen döner üreticileri, Almanya'ya mesaj gönderdi: "Döneri kimsenin yasaklamaya hakkı yok."

Kongreye katılan Yeşiller Partisi Hamburg Milletvekili Gülnur Can, sektör temsilcilerinin bu tür girişimlere tavırlarını koymalarını istedi. Dönerin birçok fast food zincirlerini geride bıraktığını vurgulayan Can, "Dönerciler çok iyi işler yaptı. Zaten döner, kötü olsaydı bu kadar dünyaya yayılmazdı." dedi. Dönere belli bir standardın getirilmesi halinde kimsenin saldıramayacağını dile getiren Can, şöyle devam etti: "Fakat tüketici açısından şeffaflığın da getirilmesinden yanayım. Şu an dünyada özellikle Avrupa'da yediğimiz gıdadan kozmetik ürünlerine kadar içeriğinin bütün ayrıntılarını okuyabiliyoruz. Bu tüketiciye inanılmaz bir güven veriyor. Tüketici de o ürünü çok rahatlıkla tüketiyor. Bunun için dönerde de şeffaflığın getirilmesinden yanayım."

Avrupa'nın önde gelen döner üreticilerinden olan Kaplan Döner Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Kaplan da, sektöre ciddi yatırımlar yapanların olduğunu, bu nedenle döneri kimsenin yasaklamaya hakkının olmadığını söyledi. Amerikan fast food zincirlerinin dönere karalama kampanyası yürüttüğünü ileri süren Kaplan, "Bu gün Avrupa'da 600 ton döner tüketiliyor. 60 bin büfe var. Buna karşı koyamayan fast food zincirleri bizi yıldırmaya çalışıyorlar." ifadelerini kullandı. Kaplan, döneri daha iyi tanıtmak için 1 Şubat'ı Dünya Döner Günü olarak kutlama kararı aldıklarını belirterek, söz konusu tarihte döner tüketilen her yerde etkinlik yapacaklarını aktardı.

Avrupa Türk Döner İmalatçıları Derneği Başkanı Atasever Şir de, dünyada dönere benzeyen bir mamul bulunmadığını ifade etti. Dönerin artık Türklerin milli bir yemeği haline geldiğini anlatan Şir, şunları söyledi: "Ocağa takılışından insanlara sunuluşuna kadar, salatasından etinden her şeyi gözler önünde. Onun için döner dünyada popüler olduğu sürece bu tür karalamalar olacaktır. Şu an Avrupa'da 400 döner imalathanesi var. Avrupa'da 60 bin noktada satılıyor. Dönerin girmediği ülke kalmadı. Ne yaparlarsa yapsınlar dönere kısıtlama getiremezler." (CİHAN)

Kaynak: CHA