Don Kişot Haberleri

Don Kişot haber, Don Kişot son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Don Kişot - 25.3.2015
Bu Panele Don Kişot'lar da Katılacak
Çevreyi ve yerli halkı dikkate almadan Bodrum Yarımadası'nda kurulması planlanan rüzgar enerjisi projesine karşı Halikarnas Balıkçısı ve Saynur Gelendost'un izinden yürüyen çevreciler, bugün Bodrum'da bir panel düzenliyor.
Don Kişot - 17.3.2015
İspanya'da Don Kişot'un Yazarı Cervantes'in Mezarı Bulundu
İspanyol edebiyatı'nın en ünlü isimlerinden ve dünya klasiklerine giren 'Don Kişot' romanının yazarı Miguel Cervantes'in mezarı bulundu.
Don Kişot - 17.3.2015
Cervantes'in Kalıntıları 399 Yıl Sonra Bulundu
"Don Kişot" kitabının yazarı Cervantes ve eşi Catalina de Salazar'ın kalıntılarının bulunduğuna ilişkin birkaç hafta önce basına sızan bilgiler bugün Madrid Belediyesi'nde düzenlenen basın toplantısında doğrulandı.
Don Kişot - 17.3.2015
Kremlin Balesi, "Kuğu Gölü"Nü İstanbul'da Sahneleyecek
Dünya balesinin seçkin klasiği "Kuğu Gölü", Rusya'nın genç bale topluluğu Kremlin Balesi'nin performansıyla sanatseverlerle buluşacak.  Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Çaykovski'nin ölümsüz eseri "Kuğu Gölü", Rus Ulusal Dansçısı Andrey Petrov'un sanat direktörlüğünü ve koreograflığını üstlendiği Kremlin Balesi'nin performansıyla, Türkiye'de ilk kez sahnelenecek.  Sahnelendiği ülkelerde çok sayıda kişinin takdirini kazanan Kremlin Balesi ile "Kuğu Gölü", 23 Mayıs'ta Zorlu PSM'de baleseverlerin beğenisine sunulacak.  Şeytani bir büyücünün lanetiyle kuğuya dönüştürülen Prenses Odette'in hikayesini anlatan eser, gerçek aşkın büyü ile oluşan lanetin üstesinden gelişini, müzik ve dansın birlikteliğiyle sahneye taşıyor.  Kremlin Balesi'nin repertuvarında, "Fındıkkıran", "Don Kişot", "Romeo ve Jüliet", "Tom Sawyer" ve "Korkunç Ivan" gibi eserler de yer alıyor.
Don Kişot - 17.3.2015
İstanbul'da Resital Zamanı "Kremlin Kuğu Gölü Balesi"
Kuğu Gölü'nün En Özgün Yorumlarından… Yüz otuz yılı aşkın süredir tüm dünyada en büyük bale topluluklarının önde gelen tercihleri arasında yer alan Kuğu Gölü, Rus besteci Pyotr İlyiç Çaykovski'nin şaheseri olarak biliniyor. Şeytani bir büyücünün lanetiyle kuğuya dönüştürülen Prenses Odette'in hikayesini anlatan eser, gerçek aşkın büyü ile gelen lanetin üstesinden gelişini müzik ve dansın muhteşem birlikteliği ile sahneye taşıyor. Çaykovski'nin hem batı motifleri hem de yerel dans müzikleriyle bezenmiş eserini bu kez, çalışmalarını Kremlin Devlet Sarayı binasında sürdüren ve gösterilerindeki yüksek performanslarıyla tanınan Kremlin Balesi yorumluyor. Hem izleyiciden hem sanat çevrelerinden büyük takdir toplayan genç ekip, "Gerçek aşk büyüyü bozar" sloganıyla yorumladığı Kuğu Gölü balesi ile Türkiye'ye geliyor. Dünyanın en seçkin eserlerini, büyüleyici güzellikte gösterileriyle birçok ülkede sahneleyen topluluğun repertuvarında, "Fındıkkıran", "Don Kişot", Romeo ve Jüliet", "Tom Sawyer", "Korkunç Ivan" gibi eserler yer alıyor.
Don Kişot - 11.3.2015
Cervantes'in Mezarı, Tahmin Edilen Kilisede Çıktı
İspanyol haber ajansı EFE'nin, araştırma ekibine dayandırarak yayımladığı habere göre, kilisenin altındaki mezarlıkta bulunan, M ve C baş harflerinin olduğu mezar yerindeki kalıntıların Cervantes'e ve eşi Catalina de Salazar'a ait olduğu belirlendi. Yetkililer, kalıntıların "çok kötü durumda" olduğunu ancak laboratuvarda yapılan analizler sonucunda bu kalıntıların büyük ihtimalle Cervantes ve eşine ait olduğunu söyledi.  "Don Kişot" adlı romanıyla dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in kalıntılarının aranmasındaki amaç, hem tarihi bir olayın ispat edilmesi hem de bunun Madrid kentinin turizm tanıtımında kullanılması olarak açıklanmıştı.
Don Kişot - 28.2.2015
Sonunda Karacaoğlan Gibi Oldu"
Yaşar Kemal 17 yaşındayken, İstanbul'dan Adana'ya sürgün gelen Arif Dino'nun "Eskiyene kadar tekrar tekrar okuman için" diyerek 3 adet hediye ettiği "Don Kişot" romanı ona yeni kapılar açtı.
Don Kişot - 25.2.2015
Sylvia 40 Sene Sonra Yeniden İstanbul'da
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, sezonun ilk klasik bale prömiyerini, üç perdelik mitolojik bir eserle yapıyor. Konusunu, İtalyan şair Torquato Tasso'nun Yunan mitolojisinden etkilendiği Aminta adlı masalsı metninden alan Sylvia, 19.yüzyılın önemli bestecilerinden Leo Delibes’in müziği ve daha önce İzmir’de sahnelediği Don Kişot yapımı ile Fransız Marc Ribaud’un yine ilk kez İzmir Devlet Opera ve Balesi koreografisi ile sergileniyor.
Don Kişot - 15.2.2015
Madrid'te Karnaval
İspanya'nın başkenti Madrid'de, Cervantes'in ünlü romanı Don Kişot'un 400. yıl dönümü anısına düzenlenen Madrid Karnavalı'na binlerce kişi katıldı.
Don Kişot - 11.2.2015
Kırşehir Belediyesine "Doğaya Saygı" Ödülü
"Don Kişot Osman" olarak da tanınan dernek başkanı Osman Akkuş, törenin yapılacağı Ahi Evran Mahallesi'ndeki Kırşehir Belediyesine gitmek için ata bindi.
Don Kişot - 31.1.2015
İspanya'daki "Değişim Yürüyüşü"
"Vatandaşların yönettiği bir Avrupa istiyoruz" ifadesini kullanan Podemos Genel Sekreteri İglesias, şöyle devam etti: "Kim diyor olamaz diye? Yunanistan'da Syriza başardı. Yunanistan'da artık vatandaşları için çalışan, ciddi ve sorumlu bir iktidar var.  Diğer hükümetlerin yıllardır yapamadıklarını 6 günde yaptılar. Hiç kimse Yunanlılara yapması gerekenleri söyleyemez. İspanyollara da kimse ne yapacağını söyleyemez. İspanyollar kendi tarihlerinin ve değişimlerinin baş aktörü olmalıdırlar. Yukarıda birileri bizim yaptıklarımızı kaos ve ya deneme olarak adlandırıyor, aşağıdaki bizler ise demokrasi. PP'ye (İktidardaki Halk Partisi) karşı seçimleri kazanacağız."  İspanya'yı bölenlerin "kemer sıkma politikası ve kesinti yapanlar" olduğunu savunan İglesias, "Hainlerin Don Kişot olmasına asla izin vermeyeceğiz.
Don Kişot - 24.1.2015
İspanyollar Cervantes'i Aramaya Devam Ediyor
"Don Kişot" adlı romanıyla dünya edebiyatında önemli bir yere sahip İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in gömülü olduğu tahmin edilen Madrid'deki Convento de las Trinitarias kilisesinde, Cervantes'in kalıntılarını aramak için nisan ayında başlatılan çalışmalarda ikinci aşamaya geçildiği bildirildi.
Don Kişot - 19.1.2015
Yeni Yıl Geldi, ' Zübük'ler Bitmedi!
Nedim Saban projeyle ilgili olarak şunları söylüyor: "Zübük" romanını okuduktan sonra, bu karakterin yazıldığı dönemde Don Kişot efsanesini yakaladığını gördüm.
Don Kişot - 2.1.2015
Herıtage 2015" 5-7 Şubat'ta İstanbul'da Düzenlenecek
"Sektörün Don Kişot'u" All Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan, restorasyon, müzecilik ve arkeoloji sektörlerinin ilk kez bir arada ve önemli bir platformda buluşacağını vurguladı.
Don Kişot - 2.1.2015
Altınordu'ya Yeni Sponsor
PTT 1. Lig’deki İzmir temsilcisi Altınordu, İzmir’in sigorta sektöründeki en önemli firmalarından Can Grup ile forma kol reklamı sponsorluğu konusunda sözleşme imzaladı. Kırmızı-lacivertli ekip, ligde, kupada ve özel maçlarda sezon sonuna kadar kolunda “CAN GRUP LIFE&RISK” yazan formalarla sahaya çıkacak. İzmirli bir futbolsever olarak Altınordu’yu hayranlıkla izlediğini ve takdir ettiğini kaydeden Can Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Can, “Seyit Mehmet Özkan’ın çocuklar için yaptıklarını bir hayırseverlik gibi algılıyorum. Bence Türk gençlerine spor yapabilecekleri ortamı sağlamak, en az okul yaptırmak kadar saygı duyulacak bir davranış. Kimilerine göre Don Kişot’luk gibi algılanacak bu harekete az da olsa katkı vererek çorbada tuzumuz olsun istedik.
Don Kişot - 2.12.2014
' ZÜBÜK' İZMİR'de
Türkiye'nin önemli ve usta yazarlarından Aziz Nesin'in, 2015 yılında kutlanacak doğumunun 100. yılı nedeniyle 'ZÜBÜK' isimli eseri, Nedim Saban tarafından uyarlanarak özel olarak sahneye taşın​dı​. ​​27 Kasım'da Profilo'da başlaya​n​ Müzikal komedi, Beylikeğrisi adlı hayali bir yerde, bir seçim sandığının başında geçiyor. Meslek hayatına Antalya Devlet Tiyatrosu'nda başlayan ve Hokkabaz filminde Cem Yılmaz ile başrol oynayarak, 18. Ankara Uluslararası Film Festivali oyunculuk ödülünü alan ve en son 'Yalan Dünya' dizisindeki sevilen 'Yönetmen Tufan' karakteriyle izlediğimiz Tuna Orhan, Kemal Sunal tarafından filme taşınan "Zübük" karakterine farklı bir yorum getiriyor. Oyunun diğer rollerinde tiyatro, sinema ve TV dizilerinden tanıdığımız Halim Ercan, Hakan Akın, Bahar Yanılmaz, Deniz Değirmenci, Ercü Turan, Hilmi Özçelik, Evren Erler, Serdar Aydın, Ena Alpar, Emrah Düzkaya, Selim Tezin gibi önemli isimler rol alıyor. Oyunun yardımcı yönetmeni Bülent Seyran. 'ZÜBÜK' ün dekor ve giysi tasarımı Sıla Karakaya, müzik Serpil Günseli, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu, koreografi Özge Midilli, şarkı sözleri Nedim Saban'a, oyun fotoğrafları Emrah Nihat Erel'e ait. Projeyi sahneye taşıyan Nedim Saban projeyle ilgili olarak şunları söylüyor: "Zübük" romanını okuduktan sonra, bu karakterin yazıldığı dönemde Don Kişot efsanesini yakaladığını gördüm.
Don Kişot - 17.11.2014
Yeni ' Zübük' Geliyor!
Projenin heyecanını şimdiden yaşadığını belirten Nedim Saban projeyle ilgili olarak şunları söylüyor: "Zübük" romanını okuduktan sonra, bu karakterin yazıldığı dönemde Don Kişot efsanesini yakaladığını gördüm.
Don Kişot - 11.11.2014
Aktif Eğitim-Sen: MEB'in Kayıtdışı Mülakatı Hukuksuzdur
Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de kendilerini şaşırtmadığını söyleyen Nihat Çakın, “Mülakat komisyon üyelerini, malum sendikanın eski ve yeni il, ilçe yönetim kurulu üyelerinden oluşturdu. Bu komisyon üyeleri de yine aynı sendikanın yönetim kurulu üyelerine, eşlerine, daha önceden paylaşımı yapılan okullara ataması yapılacak şekilde hassas puan ayarlamalarından oluşan bir değerlendirme yapmışlardır. Böylece okul yöneticileri sadece bir sendikanın üyelerinden atanarak, MEB’de tektipleştirme operasyonu gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.” dedi. Mülakatlarda okul müdürü adaylarına farklı sayılarda soru sorulduğunu belirten Çakın, “Bazı adaylara üç soru sorulurken kimilerine 10 soru yöneltildi. Dahası, okullarımızı emanet edeceğimiz yeni yöneticilere yöneltilen soruların içerikleri de hayret uyandırdı. İşte, eğitim ve okul yöneticiliğiyle ne alakası olduğu anlaşılamayan ve adayların okul müdürü olma becerilerini ölçmek üzere sorulardan bazıları şöyleydi: 'Aspirinin hammaddesi nedir? Pinokyo’nun yazarı kimdir? Don Kişot nasıl ortaya çıktı? Keşanlı Ali Destanı’nı kim tiyatroya çevirdi? Tunus halk kahramanının adı nedir? Süreli yayınlardan hangilerini takip ediyorsunuz? Günümüz âlimlerinden kimleri takip ediyorsunuz? Müdürlük sözlü sınavına neden başvurdunuz?' Yeni okul müdürleri belirlenirken neyi, nasıl ve ne amaçla ölçtüğü meçhul, şaibeli sorularla hiçbir kaydın alınmadığı kayıtdışı bir sözlü sınav yapılmıştır.
Don Kişot - 9.11.2014
Okul Müdürü Atamalarını Anlatan 'Skeç'li Protesto İzleyenleri Güldürdü
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan ve ilginç soruların yer aldığı 'okul müdürü seçme mülakatları' mizah konusu oldu. Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Samsun Şubesi, MEB'in 'Müdürlük Sözlü Sınavı'nda yaptığı hukuksuz mülakatı Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı 'O Müdür Türkiye' isimli skeç ile protesto etti. Sendika yöneticileri protesto öncesi katılımcılara ve meydandan geçen vatandaşlara ballı süt ikram etti. Daha sonra meydana kurulan sahnede okul müdürü seçmelerinin yapıldığı bir mülakat ortamının benzeri canlandırıldı. Yüzleri karaya boyanmış şekilde mülakat yapan yetkililer, ilk olarak mülakata gelen normal okul müdürlerinden iki tanesini çeşitli sebepler, bahaneler ve alakasız zor sorular sorarak eledi. Daha sonra yüzü karaya boyanmış kendi sendikalarından olan okul müdürüne ise soru bile sormadan “bu bizden diyerek” mülakattan geçmesi ile skeç sona erdi. Vatandaşların kahkahalar atarak izlediği skeç sonrası basın açıklaması yapan Aktif Eğitimciler Sendikası Samsun Şube Başkanı Sefa Zor, “Aktif Eğitimciler Sendikası olarak daha en başta MEB’i uyarmış; kayırmacılığın, haksızlığın, hukuksuzluğun önlenebilmesi için mülakatların görüntülü kayda alınmasını önermiştik. Ancak, son dönemde yaptığı tartışmalı eğitim düzenlemeleriyle milletimizi sürekli tedirgin eden MEB, bu yöndeki talepleri hiçe saymıştır. Ne görüntülü ve sesli kayıt yapıldı ne de verilen cevaplar tutanağa yazıldı. İstisnai olarak yazılanlar da okutulup imzalatılmadı. Yapılan mülakatlarda, kimi adaylara 3 soru sorulurken, kimilerine 10 soru yöneltildi. Dahası, okullarımızı emanet edeceğimiz yeni yöneticilere yöneltilen soruların içerikleri de hayret uyandırdı. İşte ‘eğitim ve okul yöneticiliğiyle ne alakası olduğu anlaşılamayan’ ve ‘adayların okul müdürü olma becerilerini ölçmek üzere’ sorulan sorulardan bazılarını size yöneltiyorum; futbol topunun ağırlığı ne kadardır?, Benazir Butto’ya kim suikast düzenlemiştir? Don Kişot nasıl ortaya çıktı? Tunus halk kahramanının adı nedir? Süreli yayınlardan hangilerini takip ediyorsunuz? Günümüz alimlerinden kimleri takip ediyorsunuz? Yeni okul müdürleri belirlenirken, neyi, nasıl ve ne amaçla ölçtüğü meçhul şaibeli sorularla hiçbir kaydın alınmadığı ‘kayıtdışı’ bir sözlü sınav yapılmıştır.
Don Kişot - 8.11.2014
Aktif Eğitim Sen: Göstermelik Mülakatlarla Atamalar Yapıldı
'İLGİNÇ SORULAR SORULDU' Mülakatta sorulan soruların da tamamen düzmece olduğunu ileri süren Pelit, mülakata katılanlara “Don Kişot nasıl ortaya çıktı?, Keşanlı Ali Destanı’nı kim tiyatroya çevirdi?, Pinokyo kimdir? Aspirinin ham maddesi nedir? 17 Aralık 25 Aralık dedir? dibi soruların sorulduğunu iddia etti.
Don Kişot - 5.11.2014
Kibele Galerisi Yeni Sezonu Özdemir Altan Sergisi İle Açtı
Gündelik yaşamdan beslenen Özdemir Altan, çalışmalarında 1968 ruhundan aldığı çoğulcu dili kullanıyor. Altan'ın, sanat üretimindeki sürekliliği kavramaya imkân tanıyan soyutlama tutkusu "Don Kişot"larında, "Krallar ve Kraliçeler"de, "Tepegöz" ve "Sinek Kralı'nın Oğlu"nda devam ederken, "Gerçek" dizisinde de kendini gösteriyor.
Don Kişot - 2.11.2014
Müdür Mülakatında Aspirinin Hammaddesi Soruldu
Aktif Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Muhsin Topçu, okul müdürlük mülakat sınavında ‘aspirinin hammaddesi nedir’ gibi eğitimle ilgisi bulunmayan sorular yönetildiğini söyledi.
Don Kişot - 8.9.2014
71. Venedik Film Festivali'nden Filmekimi'ne
İstanbul ayağı 11-17 Ekim tarihlerinde yapılacak Filmekimi Ekim ayı boyunca festival ruhunu farklı şehirlere taşımaya devam edecek. Dünya prömiyerlerini 6 Eylül'de sona eren 71. Venedik Film Festivali'nde yapmış, aralarında Büyük Ödül "Altın Aslan"nı kazanan filmin de olduğu merakla beklenen beş film, festivalin hemen ardından Filmekimi'nde izleyicilerle buluşacak. Altın Aslan'lı Güvercin Venedik Film Festivali'nde "Altın Aslan" ödülünü kazanan Roy Andresson'un son filmi İnsanları Seyreden Güvercin / A Pigeon Sat On A Branch Reflecting On Existence Filmekimi'nin merakla beklenen filmlerinden. Adı çoğu zaman Ingmar Bergman ile anılan, İsveç sinemasının usta yönetmeni Roy Andersson, İkinci Kattan Şarkılar (2000) ve Siz, Yaşayanlar'ın (2007) ardından Yaşayanlar Üçlemesi'ni tamamlıyor. Dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali'ndeki basın gösteriminde ayakta alkışlanan film, çağdaş zamanların Don Kişot ve Sanço Panza'sı gibi iki gezgin satıcıyı izlerken günümüzün, geçmişin ve geleceğin karmakarışık dünyasına bir bakış atıyor.
Don Kişot - 25.6.2014
İnek Satarak Dava Kazanan Kazım Delal'in Nöbet Tuttuğu Hes'i Mahkeme Durdurdu
DEKAP: MAHKEME DEVLET BİRİMLERİNİN YASADIŞI EYLEM YAPTIĞINI ORTAYA KOYDU  Konuyla ilgili açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Sözcüsü Ömer Şan, Rize İdare Mahkemesi'nin, İl Özel İdaresi ile Belediye arasında imzalanan protokol ve Valilik onayıyla HES yapımının yürütmesini durdurduğunu belirterek şunları söyledi: "Yani mahkeme burada açıkça devlet birimlerinin yasa dışı işlem yaptığını ortaya koydu. ve bu yasa dışılıklara karşı ineğini satan Kazım Delal ve HES'e karşı çıktığı için işten atılan Yusuf Esir, HES'lere karşı hukuk ve yasaları savundukları için yargılanıyor. HES şirketi çalışanları, tehdit ve darp edildiklerini ileri sürüyor. Yurttaş Kazım inek satıp bankadan kredi almış, HES iptal ettirmiş. Yusuf Esir işten atılmış. Bunlar zarar değil yani. Davanın ilk 2 duruşmasında da Delal ve Esir, vadilerin kendi mahremleri olduğunu, ilk sevdalarını buralarda yaşadıklarını anlatıp savunma yaptı. Kimse anlamadı demek istediklerini. Hürriyeti tahdit, çalışmayı engelleme, tehdit ve hakaret suçlamasıyla yargılanan Delal'in, elindeki orakla iş makineleri, dozer ve kamyonları durdurduğu, HES çalışanları ve patronlara hakaret ettiği iddia ediliyor. Yani, iddianameyi hazırlayana göre 70'lik Yurttaş Kazım, Rize'nin içme suyuna HES'e karşı Don Kişot'luk, Yusuf Esir ise Robin Hood'luk yapmış.
Don Kişot - 19.6.2014
Harika Bir Dostluk Hikayesi "Don Kişot" İlk Kez Show Tv'de!
Jose Poze'nin yapımcılığını üstlendiği 'Don Kişot' animasyon filmi, konusu bir yana oyuncu kadrosuyla da dikkatleri üzerine çekiyor.
Don Kişot - 9.6.2014
Cervantes'in Mezarına Bir Adım Daha Yaklaşıldı
Dünyaca ünlü ‘Don Kişot’ romanının yazarı Miguel de Cervantes’in mezarını arayan ekip, Madrid’deki bir kilisede 30’a yakın mezar hücresi tespit ettiklerini açıkladı.
Don Kişot - 19.5.2014
Çatal-kaşıkları Heykele Dönüştürüyor
İlk olarak bulduğu yöntemle 25-30 figürlük müzisyen koleksiyonunu ortaya çıkardığını belirten Emen, Don Kişot koleksiyonunun ise Cervantes'in "Don Kişot" adlı kitabının yayınlanmasının 400.
Don Kişot - 28.4.2014
Cervantes'in Kalıntıları Aranıyor
Dünya edebiyatının en önemli eserlerinden Don Kişot'un yazarı Miguel Cervantes'in kalıntılarının ölümünden 398 yıl sonra bulunması için çalışmalar başladı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Don Kişot Haberleri | Don Kişot Haber - Haberler - Sayfa 8 - Don Kişot haberleri, son dakika don kişot haber ve gelişmeleri burada. Bale Bölümünün Mezun Öğrencilerinden Yılsonu Resitali.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 08:23:18. #1.15#
title