Domuz Gribinde Salgın Korkusu Sürüyor

Domuz Gribinde Salgın Korkusu Sürüyor

Domuz Gribine Neden Olan H1n1 Virüsünün Kimi Ülkelerde Yayılmayı Sürdürmesinin, Dünyayı Salgın Alarmına Daha da Yaklaştırdığı Bildirildi.

Domuz Gribinde Salgın Korkusu Sürüyor

Domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün kimi ülkelerde yayılmayı sürdürmesinin, dünyayı salgın alarmına daha da yaklaştırdığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, telekonferans yöntemiyle gazetecilere yaptığı açıklamada, DSÖ'nün hastalık alarm düzeyiyle ilgili olarak, şu anda 5. aşamada olunduğunu, ancak 6. aşamaya daha da yaklaşıldığını söyledi.

Birçok ülkede virüsün yayılmasında yolculuklarla ilgili vakalardan daha yerleşik biçimlerine dek geçişler görüldüğünü anlatan Fukuda, bu ülkeler arasında Avrupa'da İngiltere ve İspanya, Asya'da Japonya, Güney Amerika'da Şili ve Avustralya bulunduğunu bildirdi.

DSÖ'nün son rakamlarına göre hastalığın 64 ülkeye yayıldığını, 18 bin 965 kişiyi etkilediğini ve 117 kişinin ölümüne neden olduğunu ifade eden Fukuda, geniş bir alanda bu hastalığa yakalananların tam sayısının bilinmediğini hatırlattı.

Fukuda, DSÖ'nün 6 aşamalı olan virüs yayılma ve salgın ölçeğinde, en yüksek aşama içinde 3 aşamalı bir ölçek daha oluşturulması yönünde bir düşünce olduğunu kaydetti.

Böylece grip belirtileri ortalama düzeyde sürse bile 6. aşamaya geçilebileceği ve daha ciddi etkileri olup olmadığının sonra ele alınabileceği düşünülüyor.