Domates Krizi Rus Milli Günü'nde Delindi, Konuklara Türk Domatesi İkram Edildi

Domates Krizi Rus Milli Günü'nde Delindi, Konuklara Türk Domatesi İkram Edildi

Rusya'nın Domates Başta Olmak Üzere Bazı Yaş Meyve ve Sebzelere İthalat Yasağı, Rus Milli Günü Nedeniyle Verilen Resepsiyonda Delindi. Ruslar, Milli Günlerine Gelen Konuklara Türk Domatesi İkram Ederken, Rus Büyükelçi İki Gün Önce Marketten Domates Aldığını Açıkladı. MHP Meclis Grup Başkanvekili Oktay Vural İse Domateste 2005'te de Kriz Yaşandığını Söyleyerek, Bu Krizin Hükümetin Aymazlığı Oldu...

Domates Krizi Rus Milli Günü'nde Delindi, Konuklara Türk Domatesi İkram Edildi

Rusya'nın domates başta olmak üzere bazı yaş meyve ve sebzelere ithalat yasağı, Rus Milli Günü nedeniyle verilen resepsiyonda delindi. Ruslar, milli günlerine gelen konuklara Türk domatesi ikram ederken, Rus büyükelçi iki gün önce marketten domates aldığını açıkladı. MHP Meclis Grup Başkanvekili Oktay Vural ise domateste 2005'te de kriz yaşandığını söyleyerek, bu krizin hükümetin aymazlığı olduğunu belirtti.

Rusya, bir süre önce ilaç kalıntısı olduğu iddiasıyla başta domates olmak üzere Türkiye'den ihraç edilen bazı sebze ve meyvelere ithalat yasağı getirmişti. Rus Milli Günü nedeniyle Rusya Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyonda kriz kısmen delinmiş oldu. Resepsiyona Milliyetçi Hareket Partisi adına katılan Grup Başkanvekili Vural, partisinin Rusya'yla yaşanan meyve sebze kriziyle yakından ilgilendiğini ve bu konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi. Vural, resepsiyonda ikram edilen domateslerin Türk domatesi olup olmadığını araştıracağını aktardı. Krizde hükümetin sorumsuzluğu olduğunu söyleyen Vural, "2 yıl önce de domates krizi yaşandı. O zaman bu krizin yeniden yaşanmaması için hükümetin elinden geleni yapması gerekirdi. Hükümetin bu konuda aymazlığı olduğunu düşünüyorum. Bizden ithalatı engelliyorlarsa nereden yapıyorlar. Çiftçimizin maalesef içerideki politikalar yüzünden zaten beli büküldü. Haksız bir yaptırımla karşı karşıyayız." dedi.

Basın mensuplarının domateslerin Antalya'dan alındığını öğrendiklerini söylemesi üzerine Vural, "Antalya domatesiyse, demek ki ithalat yasağı kırılmış oldu. Önemli olan bunu sayın büyükelçiye yedirmek. Biz zaten hepimiz yiyoruz. Burası Rus toprağı olduğuna göre burada Antalya domatesini seve seve yeriz. Evet, Ruslara da tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

Vural, Rus Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy'i bularak bir süre sohbet etti. Vural, Türkiye'yle yaşanan domates krizinden bahsederek büyükelçi İvanovskiy'e basın mensuplarının getirdiği domatesten yemesini önerdi. İvanovskiy ise, 2 gün önce marketten alışveriş yaparken domates aldığını belirtti.

Rus Milli Günü nedeniyle konuklar için hazırlanan yemeği sunan firmanın yetkilisi domatesleri sabah Antalya halinden taze olarak aldıklarını ve ikram ettiklerini söyledi. Domates yada meyve alımı konusunda kendilerine bir uyarı yapılmadığını belirten yetkili, "Herhangi bir sıkıntı yok. İlerleyen zamanlarda olur mu bilmem. Ama sıkıntı olmaz sanırım." dedi.