Doların Yükselişi Yerli Pamuğa Yaradı

Doların Yükselişi Yerli Pamuğa Yaradı

Doların Yükselişi Yerli Pamuğa Yaradı
ANKA - Haberler | Ekonomi

Yoğun İthalat Ve Ytl'nin Değerlenmesi Nedeniyle Geçen Yıl Fiyatı 1.58'e Kadar Gerileyen Ege Pamuğu, Dövizdeki Artışla Birlikte Son İki Yılın"Tavanını" Yaptı.

Döviz kurlarındaki yükseliş, uzun süredir yerinde sayan pamuk fiyatlarında da önemli bir sıçramaya neden oldu. Satış fiyatı 2004 yılı başından bu yana sürekli gerileyen Ege pamuğunun fiyatı geçen hafta 2.35 YTL ile son iki yılın zirvesini yaptı. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, dolardaki artışla birlikte ithal pamuğun cazibesini yitirdiğini ve yerli pamuğa talebin arttığını söyledi.

Ege Standart 1 tipi pamuk fiyatı 5 Ocak 2004 tarihinde 2.62 YTL.'yi gördükten sonra sürekli gerileyerek Eylül 2004'e kadar 2 YTL'nin üzerinde tutunmayı başarsa da özellikle 2005 başından itibaren hızla değer kaybetmişti. Dolar kurunun 1.28 YTL olduğu 1 Mart 2005 tarihinde 1.58 YTL ile "taban" yapan Ege pamuğu, üreticiyi zor durumda bırakmıştı. Bunun suncu olarak da Ege'deki pamuk ekim alanlarının biraz daha küçülmesi söz konusu oldu.

2005-2006 sezonunda Ege Bölgesi'ndeki pamuk ekim alanları 176 bin hektardan 143 bin hektara geriledi. Küçülme oranı da yüzde 18.50 oldu.

Ancak son dönemde döviz kurlarından yaşanan olağanüstü hareketlilik, uzun süredir durgun seyrini sürdüren pamuk piyasasını da yeniden canlandırdı. Son hafta itibariyle alıcının 2.30 YTL, satıcının 2.35 YTL fiyat teklif ettiği piyasada tüccar 2.20'den işlem yaparken, Tariş'in fiyatları 2.35 YTL'ye kadar yükseldi. Fiyatlarla 2 ay öncesine göre yaklaşık yüzde 27'lik fiyat artışı yaşandı.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, fiyatlardaki yükselişe rağmen piyasada belirsizlikten kaynaklanan bir gerginlik olduğunu vurguladı. Halen Ege Bölgesi'nde yaklaşık 25 bin tonluk pamuk stoğu bulunduğunu tahmin ettiklerini belirten Yemişçi şunları söyledi:

"Bir kere bu dönem itibariyle yurt dışında, Ege pamuğu kalitesinde ürün bulmak çok zorlaştı. Ayrıca uzun süredir düşük kurla büyük sıkıntı çeken tekstil ve hazırgiyim ihracatçıları, döviz kurundaki artışı fırsat bilerek kapasite artırımına gidiyor. Ama Ege pamuğu fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni, elbette ithal pamuğun artık 'pahalı' bir ürün olması ve cazibesini yitirmesidir. Hal böyle olunca, kalitesi dünyaca ünlü pamuklarımız yeniden büyük rağbet görmeye başladı. Bu da sektör açısından memnuniyet verici bir gelişme. Keşke bu hareketlilik, pamuk ekim zamanında yaşansaydı, hükümetin verdiği yüksek primle birleştiğinde, bunun etkisi çok daha büyük olurdu. Üretici o zaman daha farklı düşünürdü ve daralan ekim alanlarımız yeniden ve hızla büyüyebilirdi."

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title