Dolar ve Borsada Ne Olacak?

Dolar ve Borsada Ne Olacak?

06.06.2008 10:31 | Son Güncelleme: 06.06.2008 10:31
Dolar ve Borsada Ne Olacak?

Anayasa Mahkemesi'nin Türbanla İlgili İptal Kararının Ardından Bugün Piyasalarda Stresli Bir Gün Yaşanıyor.

Anayasa Mahkemesi'nin türbanla ilgili iptal kararının ardından bugün piyasalarda stresli bir gün yaşanıyor.

Dün borsa kapandıktan sonra açıklandığı için bir etkisi olmayan türban kararı, bugün borsanın güne düşüşle başlamasına oldu. Ancak uzmanlar, yurtdışı borsalarda yaşanan yükseliş ve olumlu havanın, türban kararının içeriye olan etkilerini zayıflatacağına dikkat çekiyor. Zaten eksi açılışın ardından borsada bir toparlanma yaşandı ve endeks artıya geçti, ancak tutunamadı. Dolar tarafında da dün kararın ardından yaşanan yükseliş bugün yerini biraz daha sakin bir seyre bırakmış görünüyor.

Dün kararın açıklanmasından önce 1.2290 seviyelerinden el değiştiren dolar, açıklama ile beraber önce 1.23, ardından da 1.24 seviyesini aştı. Piyasada tedirgin bir bekleyiş olduğunun altını çizen uzmanlar, ancak dolarda 1.25-1.26 bandının kuvvetli bir direnç seviyesi olduğunu düşünüyor.

Dolar bugüne bankalararası piyasada 1.24'ün hemen üzerinden başlarken 1.2450 YTL'ye kadar çıktı.  

YABANCI NE DERSE O

Finans Yatırım Genel Müdürü Yardımcısı Ali Ağaoğlu, piyasadaki gelişmelere ilişkin, "Yabancıların dediği olur" ifadesini kullandı. Piyasada büyük hareketler olmasını beklemediğini ifade eden Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"Yabancıların dediği olur. Çünkü pozisyonu taşıyanlar zaten yabancı. Kuru da 1.34'ten 1.20'ye onlar getirmişti. Yabancılar içerideki olaylara 'nasılsa çözülür' diye bakıyor. Bir de diyorlar ki; 'Ben yüzde 20 faizi başka hiçbir yerde kazanamam. Bunlar kendi aralarında uğraşıyor, kavga ediyor ama benim faizimi de ödüyor...' Eğer yabancılar kendi aralarında sessiz uzlaşmalarını bozup birisi büyük bir çıkış yaparsa dengeler o zaman bozulur. Yoksa önemli birşey olmaz."

Alternatif Yatırım Hazine Müdürü Özcan Geçer, açıklanan kararının olasılıklar içerisinde yer aldığını ve pozisyonların bu durum gözetilerek alındığını belirtti. Kararın dövizde önemli bir yansıması olmasının beklenmediğini kaydeden Geçer, dolar için 1.25-1.26 bandının önemli olduğuna dikkat çekti.

BORSA DALGALI HAREKET EDİYOR

Borsa ise güne beklentiler dahilinde satışla başladı. Ancak yurtdışı borsalarda yaşanan yükseliş ve olumlu hava, kararın içeriye olan etkilerini zayıflatırken, endeks sürpriz bir şekilde kısa bir süre içerisinde yönünü yukarı çevirdi. Borsa ilk 10 dakika geçilirken dünkü kapanış seviyelerinde hareket etmesine karşın 40 bin 500 üzerinde tutunmakta zorluk çekti ve tekrar aşağı döndü. Borsa ilk yarım saatin ardından yüzde 0.6 düşüşle 40 bin 210 puanda bulunuyor. 

Dün yüzde 1.6 yükselerek 40 bin 500 seviyesine dayanan borsada 40 binin kırılacağına inanan uzmanlar, 39 bin 500 desteğine kadar bir geri gidiş olabileceğini belirtiyorlardı. Ancak yurtdışındaki olumlu hava şimdilik sert düşüşü engellemiş görünüyor. Borsada sonraki seyri yurtdışı piyasaların belirlemesi bekleniyor.

Ekinciler Yatırım Vadeli İşlemler Borsası Müdürü Selçuk Çekinmez, türban kararında laikliğe aykırı olduğu gerekçesi bulunduğu için AKP'nin kapatılma hikayesinin öne çıktığına işaret ederek şöyle konuştu: "Piyasalar bunu satış yönünde düşünecektir. Sabah satıcılı açılır ve sonra yurtdışına bağlı trend izler diye düşünüyorum. "

Ata Portföy Fon Yöneticisi Cem Tözge ise "Anayasa Mahkemesi tarafından piyasalar kapandıktan sonra açıklanan  türban kararı, endekste satıcılı açılışa sebep olabilir. Çünkü beklentilerden daha olumsuz bir senaryoya işaret  ediyor" dedi.

AK Parti'nin kapatılması ihtimalinin bir süredir piyasalar tarafından fiyatlandığını belirten Finans Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, en kötü senaryonun gerçekleşme olasılığının arttığını söyledi. Bu yanıyla bakıldığında belirsizliğin de azaldığını ifade eden Tokalı, "Artık kapatma kararı sonrası ortaya çıkacak resim önemli olacak. Borsada ilk etapta negatif reaksiyor verilecektir. Ama sonra kapatma kararına kadar yurtdışı piyasalardaki trend önemli olacaktır. Endeksin güçlü bir direnç olan 39.500 puanın altına ineceğini tahmin etmiyorum" diye konuştu.

Denizbank Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bora Böcügöz de bugün borsada yüzde 2-3'lük bir düşüş yaşanabileceğini söyledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title